statystyki

Gmina musi uzasadnić swój prewspółczynnik

autor: Łukasz Zalewski16.10.2019, 17:00
Gmina uważała, że najlepszy w jej sytuacji będzie prewspółczynnik powierzchniowy, a więc obliczony jako średnioroczna powierzchnia wykorzystywana do działalności gospodarczej w ogólnej średniorocznej powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej i poza tą działalnością.

Gmina uważała, że najlepszy w jej sytuacji będzie prewspółczynnik powierzchniowy, a więc obliczony jako średnioroczna powierzchnia wykorzystywana do działalności gospodarczej w ogólnej średniorocznej powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej i poza tą działalnością.źródło: ShutterStock

Jeśli gmina nie wyjaśni, dlaczego inna metoda obliczania prewspółczynnika jest w jej przypadku bardziej adekwatna, to musi stosować tę z rozporządzenia ministra finansów – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła gminy, która realizowała inwestycję – termomodernizację budynku komunalnego. Po jej zakończeniu chciała wynająć część lokali w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a pozostałą część wykorzystać do zadań własnych. Dokładnie wiedziała, jaką powierzchnię wykorzysta do działalności gospodarczej, a jaką na własne potrzeby. Nie była jednak w stanie równie precyzyjnie przyporządkować wydatku inwestycyjnego do obu rodzajów czynności. Spór z fiskusem sprowadzał się więc do rozstrzygnięcia, jaki rodzaj prewspółczynnika zastosować w tym przypadku.

Gmina uważała, że nie musi stosować prewspółczynnika wynikającego z rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określenia zakresu wykorzystywania nabytych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz.U. z 2015 r. poz. 2193).

Ministerialny prewspółczynnik zakłada porównanie wielkości rocznego obrotu z działalności gospodarczej urzędu z całokształtem rocznych obrotów urzędu (metoda obrotowa). Przy czym obrót całkowity wylicza się tu na podstawie kryterium dochodu wykonanego (do którego zalicza się np. środki unijne, subwencje).


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane