Jedna nieruchomość, a dwa źródła przychodów

autor: Magdalena Majkowska08.10.2019, 16:00
Natomiast przychód ze sprzedaży pozostałej części nieruchomości, tj. działek, które nie były wykorzystywane w firmie, należy zakwalifikować do źródła, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT – potwierdził dyrektor KIS.

Natomiast przychód ze sprzedaży pozostałej części nieruchomości, tj. działek, które nie były wykorzystywane w firmie, należy zakwalifikować do źródła, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT – potwierdził dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

Przychód ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej do celów mieszanych – prywatnych i firmowych należy rozliczyć na dwa sposoby, ale nie zawsze po połowie – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Zbycie nieruchomości to przychód albo z działalności gospodarczej, albo ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT (gdy sprzedaż nie ma związku z prowadzeniem firmy). A co, jeśli obiekt wykorzystywany jest w części do celów prywatnych, a w części firmowych?

Spytał o to podatnik, który kilkanaście lat temu kupił nieruchomość, zasadniczo z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. Zaraz jednak, w tym samym akcie notarialnym, podarował połowę żonie. Majątek obejmował kilka działek, z czego tylko jedna (z wybudowanym na niej warsztatem) była wykorzystywana w firmie podatnika.

W 2019 r. małżonkowie wspólnie sprzedali całą nieruchomość. Podatnik spytał dyrektora KIS, czy cały przychód rozliczyć w ramach działalności gospodarczej, czy może po połowie – jako przychód firmowy oraz ze zbycia nieruchomości prywatnej.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane