statystyki

Jedna nieruchomość, a dwa źródła przychodów

autor: Magdalena Majkowska08.10.2019, 16:00
Natomiast przychód ze sprzedaży pozostałej części nieruchomości, tj. działek, które nie były wykorzystywane w firmie, należy zakwalifikować do źródła, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT – potwierdził dyrektor KIS.

Natomiast przychód ze sprzedaży pozostałej części nieruchomości, tj. działek, które nie były wykorzystywane w firmie, należy zakwalifikować do źródła, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT – potwierdził dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

Przychód ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej do celów mieszanych – prywatnych i firmowych należy rozliczyć na dwa sposoby, ale nie zawsze po połowie – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Zbycie nieruchomości to przychód albo z działalności gospodarczej, albo ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT (gdy sprzedaż nie ma związku z prowadzeniem firmy). A co, jeśli obiekt wykorzystywany jest w części do celów prywatnych, a w części firmowych?

Spytał o to podatnik, który kilkanaście lat temu kupił nieruchomość, zasadniczo z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. Zaraz jednak, w tym samym akcie notarialnym, podarował połowę żonie. Majątek obejmował kilka działek, z czego tylko jedna (z wybudowanym na niej warsztatem) była wykorzystywana w firmie podatnika.

W 2019 r. małżonkowie wspólnie sprzedali całą nieruchomość. Podatnik spytał dyrektora KIS, czy cały przychód rozliczyć w ramach działalności gospodarczej, czy może po połowie – jako przychód firmowy oraz ze zbycia nieruchomości prywatnej.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane