NSA: Od wydatków na dożynki nie można odliczyć VAT

autor: Łukasz Zalewski08.10.2019, 07:00; Aktualizacja: 12.11.2019, 18:06
Dożynki

Dożynkiźródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Koszty związane z organizowaniem i przebiegiem imprez gminnych, w tym dożynek, nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i czynnościami opodatkowanymi VAT – orzekł NSA.

Dlatego uznał, że gmina nie może odliczyć od nich podatku. Sąd wyjaśnił, że w tej sprawie nie mają zastosowania ani wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 8 maja br. (sygn. C-566/17), ani uchwała NSA z 2011 r. (sygn. akt I FPS 9/10). Nie chodzi bowiem o prewspółczynnik VAT, czyli ustalenie, jaką część podatku gmina może odliczyć od poniesionych wydatków, ale czy w ogóle takie prawo jej przysługuje.

Chodziło o koszty związane z imprezami gminnymi, takimi jak dni gminy, dożynki. Podczas tych imprez odbywają się występy lokalnych grup ludowych, zespołów artystycznych, zawody sportowe (strzeleckie, turniej tenisowy, turniej piłki nożnej), pokazy sztucznych ogni i konkursy z nagrodami.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane