statystyki

Nie ma co czekać ze składaniem wniosków o APA

autor: Patrycja Dudek07.10.2019, 13:50; Aktualizacja: 07.10.2019, 13:55
Z wnioskami w sprawie APA było i nadal jest sporo zamieszania

Z wnioskami w sprawie APA było i nadal jest sporo zamieszaniaźródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy zdążą to zrobić do końca bieżącego roku, mają szansę uratować koszty podatkowe za 2018 r. I choć dużo zależy od uchwalenia nowej ustawy, eksperci i tak radzą, by nie zwlekać.

– Sukces zależy jednak od uchwalenia projektu ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych – podkreśla Mateusz Latkowski, doradca podatkowy w Kancelarii Wilk Latkowski. Dodaje, że jeśli do tego nie dojdzie, to złożenie wniosku przed końcem roku może na nic się nie zdać. Obecne przepisy bowiem uzależniają ochronę od daty wydania decyzji, a nie daty złożenia wniosku, fiskus zaś niemalże na pewno nie zdąży go rozpatrzyć w tym roku. 

Chodzi tutaj o limit z tytułu nabywania usług oraz wartości niematerialnych od podmiotów powiązanych. Z wprowadzonych w 2018 r. przepisów wynika, że podatnicy mogą ujmować takie wydatki w kosztach wyłącznie do określonego w ustawie pułapu (art. 15e ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865 ze zm.; dalej: ustawa o CIT). Problemu nie ma, gdy wartość nabywanych od spółek powiązanych świadczeń nie przekracza 3 mln zł. Jeśli jest wyższa, to w podatkowych kosztach oprócz tych 3 mln zł może zostać ujęta jeszcze tylko nadwyżka do wysokości 5 proc. EBITDA. Reszta wydatków może zostać rozliczona co najwyżej w kolejnych pięciu latach podatkowych – oczywiście również przy uwzględnieniu limitu.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane