Jaki VAT i CIT przy obciążeniu szkodą transportową

autor: Marcin Szymankiewicz07.10.2019, 12:42; Aktualizacja: 07.10.2019, 12:42
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Nasza spółka z o.o. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) świadczy usługi transportowe m.in. na rzecz firm z UE. Na początku września 2019 r. wykonaliśmy usługę transportu towarów na rzecz firmy z Włoch. Wtedy doszło do powstania szkody w przewożonym towarze, do której przyczynili się nasi pracownicy. W konsekwencji 2 października 2019 r. włoski kontrahent obciążył nas kosztami usunięcia tych szkód poprzez wystawianie noty obciążeniowej na 1240 euro.

Otrzymaliśmy ją 4 października 2019 r. Czy poniesiony wydatek na zapłatę odszkodowania z tytułu tej szkody możemy zaliczyć w koszty? Czy w związku z otrzymaniem noty obciążeniowej jesteśmy zobowiązani do rozliczenia VAT z tytułu importu usług? Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT opłacamy za okresy miesięczne. Właściwa dla nas, jako małego podatnika, jest 9-proc. stawka CIT. Siedziba działalności gospodarczej kontrahenta znajduje się we Włoszech, w Polsce nie ma on stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Z kolei siedziba działalności gospodarczej oraz stałe miejsce prowadzenia naszej działalności gospodarczej znajduje się w Polsce.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT). Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:

‒ został poniesiony przez podatnika,

‒ jest definitywny, a więc bezzwrotny,


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane