statystyki

Jaki VAT i CIT przy obciążeniu szkodą transportową

autor: Marcin Szymankiewicz07.10.2019, 12:42; Aktualizacja: 07.10.2019, 12:42
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Nasza spółka z o.o. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) świadczy usługi transportowe m.in. na rzecz firm z UE. Na początku września 2019 r. wykonaliśmy usługę transportu towarów na rzecz firmy z Włoch. Wtedy doszło do powstania szkody w przewożonym towarze, do której przyczynili się nasi pracownicy. W konsekwencji 2 października 2019 r. włoski kontrahent obciążył nas kosztami usunięcia tych szkód poprzez wystawianie noty obciążeniowej na 1240 euro.

Otrzymaliśmy ją 4 października 2019 r. Czy poniesiony wydatek na zapłatę odszkodowania z tytułu tej szkody możemy zaliczyć w koszty? Czy w związku z otrzymaniem noty obciążeniowej jesteśmy zobowiązani do rozliczenia VAT z tytułu importu usług? Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. VAT i zaliczki na CIT opłacamy za okresy miesięczne. Właściwa dla nas, jako małego podatnika, jest 9-proc. stawka CIT. Siedziba działalności gospodarczej kontrahenta znajduje się we Włoszech, w Polsce nie ma on stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Z kolei siedziba działalności gospodarczej oraz stałe miejsce prowadzenia naszej działalności gospodarczej znajduje się w Polsce.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT). Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:

‒ został poniesiony przez podatnika,

‒ jest definitywny, a więc bezzwrotny,


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane