statystyki

MF wyjaśniło zmiany w wyborze formy opodatkowania

autor: Agnieszka Pokojska07.10.2019, 09:05; Aktualizacja: 07.10.2019, 09:06
W opublikowanych właśnie objaśnieniach podatkowych minister finansów tłumaczy, jak stosować przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r.

W opublikowanych właśnie objaśnieniach podatkowych minister finansów tłumaczy, jak stosować przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r.źródło: ShutterStock

W opublikowanych właśnie objaśnieniach podatkowych minister finansów tłumaczy, jak stosować przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r.

Dokument został wydany na podstawie art. 14a par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej. To oznacza, że podatnik, który się do niego zastosuje, nie poniesie negatywnych konsekwencji, gdyby wykładnia fiskusa się zmieniła.

Minister wyjaśnił, że od 1 stycznia 2019 r.:

Wydłużone zostały terminy na wybór przez osoby fizyczne formy opodatkowania przychodów/dochodów z działalności gospodarczej. Podatnik może wybrać liniową stawkę 19 proc. albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, składając pisemne oświadczenie:

– do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód, albo

– do końca roku jeżeli pierwszy taki przychód osiągnie dopiero w grudniu (uwaga: inaczej jest przy najmie prywatnym – patrz. niżej).

Wprowadzona została możliwość zmiany decyzji o wyborze przed upływem ustawowego terminu. Jeżeli np. podatnik w styczniu rozpoczął działalność i we wniosku CEIDG-1 wybrał ryczałt ewidencjonowany, a pierwszy przychód osiągnął w lutym, to do 20 marca może jeszcze zrezygnować z ryczałtu. Będzie to równoznaczne z opodatkowaniem według skali podatkowej, chyba że podatnik złoży oświadczenie o wyborze stawki liniowej 19 proc.

Taki podatnik nie będzie mógł jednak wybrać karty podatkowej, bo wniosek o wybór tej formy składa się przed rozpoczęciem działalności (kontynuujący działalność ma na wybór karty czas do 20 stycznia).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane