statystyki

Są dwie opcje ujęcia rezerwy na rekultywacje

autor: Dr Katarzyna Trzpioła30.09.2019, 12:06; Aktualizacja: 30.09.2019, 12:06
Spółka działa w branży gospodarowania odpadami i prowadzi składowisko odpadów. Jak należy zaewidencjonować utworzenie rezerwy na rekultywacje (np. rocznie 200 000 zł) i jak ją rozliczać?

Spółka działa w branży gospodarowania odpadami i prowadzi składowisko odpadów. Jak należy zaewidencjonować utworzenie rezerwy na rekultywacje (np. rocznie 200 000 zł) i jak ją rozliczać?źródło: ShutterStock

Spółka działa w branży gospodarowania odpadami i prowadzi składowisko odpadów. Jak należy zaewidencjonować utworzenie rezerwy na rekultywacje (np. rocznie 200 000 zł) i jak ją rozliczać?

Zgodnie z art. 137 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (dalej: ustawa o odpadach) jednostki prowadzące składowiska odpadów zobowiązane są do tworzenia funduszu rekultywacyjnego. Na funduszu tym muszą być gromadzone środki pieniężne na realizację obowiązków związanych z zamknięciem, rekultywacją, nadzorem, w tym monitoringiem. Środki są odprowadzane na fundusz w wysokości wystarczającej do pokrycia tych kosztów, lecz z wyłączeniem kosztów budowy. W myśl art. 137 ust. 3 ustawy o odpadach fundusz rekultywacyjny może mieć formę odrębnego rachunku bankowego, rezerwy lub gwarancji bankowej. Najczęściej rozważane jest tworzenie rezerw zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 35d ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej, u.r.). Wtedy rezerwy tworzy się na:

1) pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego;

2) przyszłe zobowiązania spowodowane restrukturyzacją, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jednostka jest zobowiązana do jej przeprowadzenia lub zawarto w tej sprawie wiążące umowy, a plany restrukturyzacji pozwalają w sposób wiarygodny oszacować wartość tych przyszłych zobowiązań.

Należy też pamiętać, że zgodnie z art. 35d ust. 3 u.r. powstanie zobowiązania, na które uprzednio utworzono rezerwę, zmniejsza rezerwę. Z punktu widzenia rachunkowości problemem jest jednak rozstrzygnięcie, czy rezerwa na rekultywację ma związek bezpośredni czy pośredni z podstawową działalnością operacyjną. Będzie to bowiem przesądzało o sposobie tworzenia, a następnie rozliczania wykorzystanej rezerwy.

Najważniejsza decyzja kierownika


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane