statystyki

Bruksela zadowolona z efektów VAT-MOSS

autor: Mariusz Szulc12.09.2019, 09:10; Aktualizacja: 12.09.2019, 09:10
Wczoraj na stronie KE opublikowane zostały statystyki. Wynika z nich, że na systemie VAT-MOSS skorzystali w praktyce wszyscy.

Wczoraj na stronie KE opublikowane zostały statystyki. Wynika z nich, że na systemie VAT-MOSS skorzystali w praktyce wszyscy.źródło: ShutterStock

Obowiązujące od 2015 r. zasady rozliczania VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, świadczonych na rzecz unijnych konsumentów, okazały się wielkim sukcesem – uważa Komisja Europejska.

Wczoraj na stronie KE opublikowane zostały statystyki. Wynika z nich, że na systemie VAT-MOSS skorzystali w praktyce wszyscy. Zadowoleni są przedsiębiorcy świadczący usługi konsumentom z innych krajów Unii Europejskiej, bo uniknęli niepotrzebnej biurokracji. Korzysta również sama UE, bo do jej budżetu trafia coraz więcej pieniędzy z VAT.

Co więcej, zainteresowanie wykazują również kraje pozaeuropejskie, które zaczęły naśladować UE i wprowadziły, bądź planują wprowadzić u siebie, podobne zasady rozliczeń. Bardzo prawdopodobne, że w tym kierunku pójdzie także reforma światowego systemu podatkowego, nad którą pracuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Najważniejszy jest konsument

Przypomnijmy, od 2015 r. firmy świadczące usługi elektroniczne, nadawcze i telekomunikacyjne powinny rozliczać VAT w kraju konsumenta (osoby fizycznej). Wcześniej podatek wpływał do budżetu kraju, w którym siedzibę ma firma świadcząca usługi. To prowadziło do nieuczciwej konkurencji fiskalnej między państwami. Zachęcało do przenoszenia siedzib tam, gdzie podatek był najniższy.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane