statystyki

Bruksela zadowolona z efektów VAT-MOSS

autor: Mariusz Szulc12.09.2019, 09:10; Aktualizacja: 12.09.2019, 09:10
Wczoraj na stronie KE opublikowane zostały statystyki. Wynika z nich, że na systemie VAT-MOSS skorzystali w praktyce wszyscy.

Wczoraj na stronie KE opublikowane zostały statystyki. Wynika z nich, że na systemie VAT-MOSS skorzystali w praktyce wszyscy.źródło: ShutterStock

Obowiązujące od 2015 r. zasady rozliczania VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, świadczonych na rzecz unijnych konsumentów, okazały się wielkim sukcesem – uważa Komisja Europejska.

Wczoraj na stronie KE opublikowane zostały statystyki. Wynika z nich, że na systemie VAT-MOSS skorzystali w praktyce wszyscy. Zadowoleni są przedsiębiorcy świadczący usługi konsumentom z innych krajów Unii Europejskiej, bo uniknęli niepotrzebnej biurokracji. Korzysta również sama UE, bo do jej budżetu trafia coraz więcej pieniędzy z VAT.

Co więcej, zainteresowanie wykazują również kraje pozaeuropejskie, które zaczęły naśladować UE i wprowadziły, bądź planują wprowadzić u siebie, podobne zasady rozliczeń. Bardzo prawdopodobne, że w tym kierunku pójdzie także reforma światowego systemu podatkowego, nad którą pracuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Najważniejszy jest konsument

Przypomnijmy, od 2015 r. firmy świadczące usługi elektroniczne, nadawcze i telekomunikacyjne powinny rozliczać VAT w kraju konsumenta (osoby fizycznej). Wcześniej podatek wpływał do budżetu kraju, w którym siedzibę ma firma świadcząca usługi. To prowadziło do nieuczciwej konkurencji fiskalnej między państwami. Zachęcało do przenoszenia siedzib tam, gdzie podatek był najniższy.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane