Wiążące informacje stawkowe (WIS) będą zmieniane przez szefa Krajowej Informacji Skarbowej i dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej – wynika z podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o VAT.
– Wygląda na to, że mamy do czynienia z niepotrzebnym błędem legislacyjnym, bo w przepisach powinna być mowa odpowiednio o szefie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i dyrektorze Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Trudno przecież przypuszczać, aby zupełnie nieoczekiwanie powołany został nowy organ administracji skarbowej – komentuje Maciej Dybaś, doradca podatkowy w Crido Taxand.
W obecnej strukturze fiskusa istnieje bowiem tylko ten drugi organ (dyrektor KIS), co najwyraźniej umknęło resortowi finansów, a w ślad za nim także parlamentarnym legislatorom.
Chodzi o nowelizację ustawy o VAT wprowadzającą nową matrycę stawek podatkowych. Prace nad nią trwały bardzo długo, bo od listopada 2018 r., gdy opublikowano dokument, do końca sierpnia br., gdy został on podpisany przez prezydenta.
Nowelizacja wprowadza między innymi wiążącą informację stawkową, która ma jednoznacznie określać, z jaką stawką VAT przedsiębiorca powinien sprzedawać towar lub świadczyć usługę. Nowa matryca i związane z nią WIS mają w założeniu zakończyć wszelkie dzisiejsze absurdy, np. opodatkowanie pieczywa trzema odrębnymi stawkami daniny.
O tym, że mamy do czynienia ze zwykłą pomyłką, świadczy treść art. 42h ustawy o VAT, który poprzedza pechowy art. 42i. Wynika z niego niezbicie, że wiążące informacje stawkowe są zmieniane z urzędu oraz uchylane przez szefa KAS, a także w określanych sytuacjach zmieniane przez dyrektora KIS, czyli organy istniejące już dziś.
Jak powinna zostać poprawiona pomyłka? Zdaniem Macieja Dybasia najlepszym wyjściem będzie szybka zmiana treści błędnie zredagowanego przepisu.
– Przydałoby się też więcej powściągliwości przy pracach nad kolejnymi projektami zmian przepisów podatkowych, bo zdarzają się w nich znacznie groźniejsze błędy – apeluje ekspert.
Resort finansów na pytanie DGP potwierdził, że doszło do oczywistej pomyłki redakcyjnej. Zapowiedział, że art. 42i zostanie poprawiony „w trakcie najbliższych prac legislacyjnych dotyczących ustawy o VAT”.