statystyki

Biała lista podatników: Tylko ten, kto opłacił fakturę na zły rachunek, sprostuje błąd

autor: Mariusz Szulc10.09.2019, 08:15
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP poinformowało również, że wzór zawiadomienia jest ciągle opracowywany. Już dziś pewne jest natomiast to, że będzie można je przekazywać skarbówce zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej za pomocą systemu e-Deklaracje.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP poinformowało również, że wzór zawiadomienia jest ciągle opracowywany. Już dziś pewne jest natomiast to, że będzie można je przekazywać skarbówce zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej za pomocą systemu e-Deklaracje.źródło: ShutterStock

Odbiorca większej płatności, która w 2020 r. trafi na rachunek niezgłoszony w elektronicznym wykazie czynnych podatników VAT, nie uchroni swojego kontrahenta przed sankcjami w PIT lub CIT.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Chodzi o skutki obowiązującej od początku września br. nowelizacji ustawy o VAT (Dz.U. z 2019 r., poz. 1018), która wprowadziła elektroniczny wykaz czynnych podatników, tzw. białą listę (Dz.U. z 2019 r., poz. 1018). Dzięki niej firmy mogą znaleźć w jednym miejscu najważniejsze informacje o swoich kontrahentach, w tym dotyczące ich statusu podatkowego (czy są zarejestrowanymi podatnikami VAT, czy zostali wyrejestrowani lub przywróceni do rejestru). Weryfikacja informacji znajdujących się na białej liście pozwoli uniknąć negatywnych skutków handlu z niezarejestrowanymi przedsiębiorcami, w tym kłopotów z odliczeniem VAT z wystawianych przez nich faktur.

Zawiadomienie o pomyłce


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Polak mały(2019-09-10 10:42) Zgłoś naruszenie 20

    Bzdura,system MF jest dziurawy np.zwraca informację pozytywną o numerze konta kontrahenta ,którego nie ma na potwierdzeniu.Pytanie jak za 2,3,4 lata udowodnię o co się zapytałem,zawsz\e mogą powiedzieć,że pytanie dotyczyło konta ,które było na wydruku i już jest sankcja .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane