statystyki

Nie tylko uszczelnianie napełnia portfel VAT

autor: Marek Chądzyński09.09.2019, 09:06; Aktualizacja: 09.09.2019, 09:06
Na poprawę ściągalności wpływ ma także koniunktura

Na poprawę ściągalności wpływ ma także koniunkturaźródło: DGP

Trybunał Stanu dla Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka – taka, zdaniem sejmowej komisji śledczej, powinna być reakcja na zaniedbania w kwestii VAT.

W 2017 r. nasz kraj należał już do ścisłej europejskiej czołówki pod względem tempa obniżania luki w VAT. Wyniosła ona 13,7 proc. w porównaniu do 20,1 proc. potencjalnych wpływów z tego podatku w 2016 r. Potencjalnych, czyli takich, które budżet powinien dostać, biorąc pod uwagę wielkość bazy podatkowej, czyli przede wszystkim wartość konsumpcji. Szybciej proces ten następował jedynie na Malcie – wynika z raportu CASE.

Fundacja co rok przygotowuje na zlecenie KE raport, w którym zestawia wielkość luk w VAT u wszystkich członków Unii Europejskiej. W najnowszej edycji oprócz tych wyliczeń znalazła się też próba odpowiedzi na pytanie, skąd biorą się zmiany w wielkości luk.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane