- Z cyfryzacją w Polsce nie jest dobrze. Wypowiedział się na ten temat Eurostat: zajmujemy niestety niechlubne 24. miejsce w UE jeśli chodzi o ten aspekt rozwoju – powiedział w rozmowie z DGP Piotr Ciski, prezes zarządu Sage Polska.

- Nakłady na cyfryzację i informatyzację przedsiębiorstw w Polsce odbiegają od unijnych standardów. Tracimy na tym. Cyfryzacja podatków i firm wymaga zmian struktury organizacyjnej przedsiębiorstw, dzięki czemu pewne procesy są w nich automatyzowane. Przy takim rynku zaudnienia jak w Polsce, gdzie brakuje rąk do pracy, cyfryzacja firm jest bardzo ważna – mówi Ciski.

Przed jakimi problemami staje Polska w zakresie cyfryzacji sfery podatkowej? – Bardzo ważne jest zbudowanie odpowiedniego aparatu prawnego i procedur, które w jasny sposób zdefiniują, z jakich informacji podatkowych możemy skorzystać, a z jakich nie – mówi Ciski.

Czy cyfryzacja systemu podatkowego może sprawić, że rządzący zyskają zbyt dużą wiedzę na temat wyborców? Piotr Ciski nie dostrzega takiego zagrożenia, jednak zwraca uwagę, że dotyczy ono przedsiębiorstw.