Połączenia spółek. W prawie podatkowym tego nie przewidziano, więc każdy interpretuje inaczej

autor: Katarzyna Jędrzejewska02.09.2019, 07:46; Aktualizacja: 02.09.2019, 07:52
Nie dość, że jest luka w przepisach, to fiskus i sądy zachowawczo podchodzą do pojęcia przychód podatkowy

Nie dość, że jest luka w przepisach, to fiskus i sądy zachowawczo podchodzą do pojęcia przychód podatkowyźródło: ShutterStock

Czy połączenie spółek osobowych skutkuje powstaniem przychodu w nowo zawiązanej spółce kapitałowej? Proste pytanie, na które nie ma na razie jednoznacznej odpowiedzi.

W ustawach o CIT i o PIT nie ma przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Stanowisko organów podatkowych jest wybitnie profiskalne. A co na to sądy?

W niedawnym wyroku – z 14 sierpnia 2019 r. (sygn. akt I SA/Po 390/19) – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że połączenie spółek osobowych, w wyniku którego powstaje nowa spółka kapitałowa, nie jest wyłączone z zakresu opodatkowania CIT.

W wyniku połączenia dwóch spółek komandytowych miała powstać spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 491 par. 2 kodeksu spółek handlowych wyklucza zawiązanie w tym trybie kolejnej spółki osobowej). Miał na nią przejść – w zamian za jej udziały – cały majątek obu łączących się spółek.

We wniosku o interpretację podkreślono, że połączenie nie ma na celu osiągnięcia korzyści podatkowej, o której mowa w art. 119a ordynacji podatkowej, a więc sprzecznej z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy na moment połączenia obu spółek osobowych powstanie w nowo zawiązanej spółce kapitałowej przychód podlegający opodatkowaniu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że tak właśnie będzie. Stwierdził, że skoro nowo powstała spółka z o.o. otrzyma majątek łączonych spółek osobowych, to uzyska konkretne przysporzenie majątkowe, które powiększy jej aktywa. I choć nie zostało ono wprost wymienione w przykładowym wyliczeniu przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, to – zdaniem fiskusa – uzyskane przez nowo powstałą spółkę przysporzenie będzie opodatkowane.

Niewyłączone z opodatkowania


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane