statystyki

Połączenia spółek. W prawie podatkowym tego nie przewidziano, więc każdy interpretuje inaczej

autor: Katarzyna Jędrzejewska02.09.2019, 07:46; Aktualizacja: 02.09.2019, 07:52
Nie dość, że jest luka w przepisach, to fiskus i sądy zachowawczo podchodzą do pojęcia przychód podatkowy

Nie dość, że jest luka w przepisach, to fiskus i sądy zachowawczo podchodzą do pojęcia przychód podatkowyźródło: ShutterStock

Czy połączenie spółek osobowych skutkuje powstaniem przychodu w nowo zawiązanej spółce kapitałowej? Proste pytanie, na które nie ma na razie jednoznacznej odpowiedzi.

W ustawach o CIT i o PIT nie ma przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Stanowisko organów podatkowych jest wybitnie profiskalne. A co na to sądy?

W niedawnym wyroku – z 14 sierpnia 2019 r. (sygn. akt I SA/Po 390/19) – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że połączenie spółek osobowych, w wyniku którego powstaje nowa spółka kapitałowa, nie jest wyłączone z zakresu opodatkowania CIT.

W wyniku połączenia dwóch spółek komandytowych miała powstać spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 491 par. 2 kodeksu spółek handlowych wyklucza zawiązanie w tym trybie kolejnej spółki osobowej). Miał na nią przejść – w zamian za jej udziały – cały majątek obu łączących się spółek.

We wniosku o interpretację podkreślono, że połączenie nie ma na celu osiągnięcia korzyści podatkowej, o której mowa w art. 119a ordynacji podatkowej, a więc sprzecznej z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy na moment połączenia obu spółek osobowych powstanie w nowo zawiązanej spółce kapitałowej przychód podlegający opodatkowaniu. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że tak właśnie będzie. Stwierdził, że skoro nowo powstała spółka z o.o. otrzyma majątek łączonych spółek osobowych, to uzyska konkretne przysporzenie majątkowe, które powiększy jej aktywa. I choć nie zostało ono wprost wymienione w przykładowym wyliczeniu przychodów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, to – zdaniem fiskusa – uzyskane przez nowo powstałą spółkę przysporzenie będzie opodatkowane.

Niewyłączone z opodatkowania


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane