Weszły w życie dwa pakiety. Olejowy i paliwowy 2.0

autor: Mariusz Szulc02.09.2019, 07:36; Aktualizacja: 02.09.2019, 07:43
Nowe obowiązki w zakresie obrotu olejem opałowym dotyczą około 130 tys. podmiotów, w tym 115 tys. nabywców

Nowe obowiązki w zakresie obrotu olejem opałowym dotyczą około 130 tys. podmiotów, w tym 115 tys. nabywcówźródło: ShutterStock

Od 1 września przedsiębiorcy sprowadzający do Polski paliwa z innego kraju Unii Europejskiej muszą rozliczać VAT w ciągu 5 dni.

Natomiast sprzedawcy i nabywcy oleju opałowego, który chcą wykorzystać go do celów grzewczych, powinni rejestrować się w urzędzie skarbowym i zgłaszać zakupy do elektronicznej bazy SENT. W tym wypadku jednak można jeszcze skorzystać z okresu przejściowego, który pozwoli rozliczać się na dotychczasowych zasadach do końca marca 2020 r.

Nowy pakiet paliwowy

Pierwsza ze zmian wynika z nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw, w tym m.in. o podatku akcyzowym i prawa energetycznego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1520). Ma ona załatać dziury w pakiecie paliwowym.

Do tej pory bowiem przepisy dotyczyły tylko paliw definiowanych tak, jak w ustawie o podatku akcyzowym, czyli przeznaczonych do napędu silników spalinowych. Wykorzystywali to nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy argumentowali, że sprowadzają produkt w innym celu, więc nie muszą rozliczać VAT w ciągu 5 dni od przywozu Taką wykładnię potwierdzały sądy administracyjne.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane