statystyki

Weszły w życie dwa pakiety. Olejowy i paliwowy 2.0

autor: Mariusz Szulc02.09.2019, 07:36; Aktualizacja: 02.09.2019, 07:43
Nowe obowiązki w zakresie obrotu olejem opałowym dotyczą około 130 tys. podmiotów, w tym 115 tys. nabywców

Nowe obowiązki w zakresie obrotu olejem opałowym dotyczą około 130 tys. podmiotów, w tym 115 tys. nabywcówźródło: ShutterStock

Od 1 września przedsiębiorcy sprowadzający do Polski paliwa z innego kraju Unii Europejskiej muszą rozliczać VAT w ciągu 5 dni.

Natomiast sprzedawcy i nabywcy oleju opałowego, który chcą wykorzystać go do celów grzewczych, powinni rejestrować się w urzędzie skarbowym i zgłaszać zakupy do elektronicznej bazy SENT. W tym wypadku jednak można jeszcze skorzystać z okresu przejściowego, który pozwoli rozliczać się na dotychczasowych zasadach do końca marca 2020 r.

Nowy pakiet paliwowy

Pierwsza ze zmian wynika z nowelizacji ustawy o VAT i innych ustaw, w tym m.in. o podatku akcyzowym i prawa energetycznego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1520). Ma ona załatać dziury w pakiecie paliwowym.

Do tej pory bowiem przepisy dotyczyły tylko paliw definiowanych tak, jak w ustawie o podatku akcyzowym, czyli przeznaczonych do napędu silników spalinowych. Wykorzystywali to nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy argumentowali, że sprowadzają produkt w innym celu, więc nie muszą rozliczać VAT w ciągu 5 dni od przywozu Taką wykładnię potwierdzały sądy administracyjne.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane