Fronczek o zmianach w VAT dla komorników: To krok w dobrym kierunku i wyjście z impasu

autor: Agnieszka Pokojska26.08.2019, 10:10; Aktualizacja: 26.08.2019, 10:13
Rafał Fronczek

Rafał Fronczekźródło: Materiały Prasowe

- Jeżeli nie będzie można ustalić stanu faktycznego, to komornik zastosuje 23-proc. stawkę podatku. Nadal jednak będzie zobowiązany do sprawdzenia wszystkich przesłanek stosowania zwolnienia z VAT – co jest pracochłonne - mówi w rozmowie z DGP Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Krajowa Rada Komornicza (KRK) od kilku lat walczy o zmiany dotyczące rozliczania VAT przez komorników. Czy nowelizacja, która ma wejść w życie 1 września br., wypełnia wasze postulaty?

To krok w dobrym kierunku. Przez długi czas Ministerstwo Finansów w ogóle nie rozumiało naszych problemów, a Ministerstwu Sprawiedliwości temat był obojętny. Dopiero wiceminister finansów odpowiedzialny za podatek od towarów i usług odniósł się do naszych postulatów ze zrozumieniem. Dodatkowo pomogły nam zeszłoroczne orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I FSK 768/16 oraz I FSK 798/16). Sąd uznał, że fiskus musi wydać interpretacje komornikom, jeśli sprzedają oni zajęte nieruchomości, a nie są w stanie dowiedzieć się od dłużnika, czy transakcja powinna być zwolniona, czy opodatkowana VAT.

Ta sprawa pokazuje pewien paradoks. Organ interpretacyjny odmawia odpowiedzi, stwierdzając, że ma za mało informacji, aby dokonać wykładni. Od komorników wymaga się natomiast prawidłowego rozliczenia VAT.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Emmaw(2019-08-26 11:12) Zgłoś naruszenie 10

    Czеść, jesteś zainteresowany prawdziwymi spotkaniami seksualnymi w swoim mieście? Więc wypróbuj tę strоnę - 𝘸𝘸𝘸.lady4.fun Nazywam się Еmma25, czekam na Ciebie, a tаkże moje intymne zdjęcіa :3

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane