statystyki

Orzeczenia od psychologów są tańsze o VAT

autor: Patrycja Dudek26.08.2019, 20:00; Aktualizacja: 26.08.2019, 20:27
NSA uchylił jednak zarówno wyrok sądu pierwszej instancji, jak i interpretację dyrektora. Sędzia Chodacka wyjaśniła, że ze zwolnienia w VAT korzystają oba rodzaje badań.

NSA uchylił jednak zarówno wyrok sądu pierwszej instancji, jak i interpretację dyrektora. Sędzia Chodacka wyjaśniła, że ze zwolnienia w VAT korzystają oba rodzaje badań.źródło: ShutterStock

Ze zwolnienia w podatku korzystają zarówno psychologiczne konsultacje w zakresie medycyny pracy, jak i badania kierowców zawodowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sędzia Maja Chodacka podkreśliła, że w sprawie badań psychologicznych wykonywanych w ramach medycyny pracy orzecznictwo jest już ugruntowane i korzystne dla podatników. – Co do badań w zakresie kierowców zawodowych, mających nie tylko inny zakres, ale i podstawę prawną, orzeczeń jest mniej – powiedziała sędzia. Od razu dodała jednak, że nie ma podstaw do różnicowania badań psychologicznych wykonywanych w ramach medycyny pracy i badań kierowców zawodowych. – Potwierdził to NSA w wyroku z 13 września 2017 r. (sygn. akt I FSK 2101/15) – przypomniała sędzia Chodacka.

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, który zatrudniał psychologa. Chciał się dowiedzieć, czy wykonywane przez niego badania są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Chodziło o dwa rodzaje badań psychologicznych:


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane