statystyki

Orzeczenia od psychologów są tańsze o VAT

autor: Patrycja Dudek26.08.2019, 20:00; Aktualizacja: 26.08.2019, 20:27
NSA uchylił jednak zarówno wyrok sądu pierwszej instancji, jak i interpretację dyrektora. Sędzia Chodacka wyjaśniła, że ze zwolnienia w VAT korzystają oba rodzaje badań.

NSA uchylił jednak zarówno wyrok sądu pierwszej instancji, jak i interpretację dyrektora. Sędzia Chodacka wyjaśniła, że ze zwolnienia w VAT korzystają oba rodzaje badań.źródło: ShutterStock

Ze zwolnienia w podatku korzystają zarówno psychologiczne konsultacje w zakresie medycyny pracy, jak i badania kierowców zawodowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sędzia Maja Chodacka podkreśliła, że w sprawie badań psychologicznych wykonywanych w ramach medycyny pracy orzecznictwo jest już ugruntowane i korzystne dla podatników. – Co do badań w zakresie kierowców zawodowych, mających nie tylko inny zakres, ale i podstawę prawną, orzeczeń jest mniej – powiedziała sędzia. Od razu dodała jednak, że nie ma podstaw do różnicowania badań psychologicznych wykonywanych w ramach medycyny pracy i badań kierowców zawodowych. – Potwierdził to NSA w wyroku z 13 września 2017 r. (sygn. akt I FSK 2101/15) – przypomniała sędzia Chodacka.

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, który zatrudniał psychologa. Chciał się dowiedzieć, czy wykonywane przez niego badania są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Chodziło o dwa rodzaje badań psychologicznych:


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane