statystyki

Wynajmujący sam decyduje, jak rozliczać się z fiskusem

autor: Łukasz Zalewski26.08.2019, 16:00
Jeżeli prawodawca uważa inaczej, to powinien zmienić i uporządkować przepisy, z tym że skutek zmian będzie działać dopiero na przyszłość.

Jeżeli prawodawca uważa inaczej, to powinien zmienić i uporządkować przepisy, z tym że skutek zmian będzie działać dopiero na przyszłość.źródło: ShutterStock

Podatnik może płacić ryczałt ewidencjonowany od najmu budynku, nawet jeśli wcześniej wynajmował tę nieruchomość w ramach działalności gospodarczej i płacił liniowy 19-proc. PIT. Potwierdził to właśnie NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, która kupiła budynek na własne potrzeby. Część jednak wynajęła, a dochody rozliczała początkowo jako najem prywatny, na zasadach ogólnych.

W 2008 r. uruchomiła działalność gospodarczą. Jej przedmiotem był wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i wydzierżawionymi. Kobieta wprowadziła budynek do ewidencji środków trwałych, amortyzowała go, a dochód rozliczała 19-proc. stawką PIT, właściwą dla działalności gospodarczej. Nawet gdy postanowiła zlikwidować biznes, planowała nadal wynajmować budynki (było ich więcej niż jeden), z tym że już w ramach najmu prywatnego. Zamierzała więc rozwiązać umowy najmu zawarte w ramach działalności gospodarczej i podpisać kolejne, już w ramach najmu prywatnego.

Zamierzała płacić od tego najmu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5 proc. Uważała, że od niej samej zależy, czy będzie wynajmować nieruchomości w ramach zarządu majątkiem prywatnym, czy w ramach działalności gospodarczej. To podatnik decyduje bowiem, czy powiązać określone składniki swojego mienia z prowadzeniem biznesu, czy zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą – argumentowała.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane