statystyki

Wynajmujący sam decyduje, jak rozliczać się z fiskusem

autor: Łukasz Zalewski26.08.2019, 16:00
Jeżeli prawodawca uważa inaczej, to powinien zmienić i uporządkować przepisy, z tym że skutek zmian będzie działać dopiero na przyszłość.

Jeżeli prawodawca uważa inaczej, to powinien zmienić i uporządkować przepisy, z tym że skutek zmian będzie działać dopiero na przyszłość.źródło: ShutterStock

Podatnik może płacić ryczałt ewidencjonowany od najmu budynku, nawet jeśli wcześniej wynajmował tę nieruchomość w ramach działalności gospodarczej i płacił liniowy 19-proc. PIT. Potwierdził to właśnie NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, która kupiła budynek na własne potrzeby. Część jednak wynajęła, a dochody rozliczała początkowo jako najem prywatny, na zasadach ogólnych.

W 2008 r. uruchomiła działalność gospodarczą. Jej przedmiotem był wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i wydzierżawionymi. Kobieta wprowadziła budynek do ewidencji środków trwałych, amortyzowała go, a dochód rozliczała 19-proc. stawką PIT, właściwą dla działalności gospodarczej. Nawet gdy postanowiła zlikwidować biznes, planowała nadal wynajmować budynki (było ich więcej niż jeden), z tym że już w ramach najmu prywatnego. Zamierzała więc rozwiązać umowy najmu zawarte w ramach działalności gospodarczej i podpisać kolejne, już w ramach najmu prywatnego.

Zamierzała płacić od tego najmu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawki 8,5 proc. Uważała, że od niej samej zależy, czy będzie wynajmować nieruchomości w ramach zarządu majątkiem prywatnym, czy w ramach działalności gospodarczej. To podatnik decyduje bowiem, czy powiązać określone składniki swojego mienia z prowadzeniem biznesu, czy zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą – argumentowała.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane