statystyki

RPO włączył się do walki o miejsca postojowe

autor: Patrycja Dudek31.07.2019, 08:58; Aktualizacja: 31.07.2019, 08:59
Problem z podatkiem od nieruchomości to niejedyny kłopot właścicieli miejsc postojowych.

Problem z podatkiem od nieruchomości to niejedyny kłopot właścicieli miejsc postojowych.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich zapytał przewodniczących sejmowych komisji, jakie kroki należy podjąć, aby podatnicy nie płacili rożnych stawek podatku za identyczne garaże.

Chodzi o daninę od nieruchomości od podziemnych stanowisk postojowych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Obecnie wysokość stawek zależy od tego, czy miejsce parkingowe jest wpisane do tej samej księgi wieczystej co mieszkanie, czy też posiada własną, odrębną księgę.

Różnica w stawce wynosi w tym roku przeszło 7 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej. Gdy mieszkanie i garaż są w tej samej księdze, stawka podatku od nieruchomości wynosi – 0,79 zł, a gdy są one rozdzielone, to tylko na mieszkanie obowiązuje stawka w tej wysokości. Za garaż trzeba natomiast zapłacić wyższy podatek – 7,9 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Podatnicy skarżą się na taki stan rzeczy. Wniosek w tej sprawie trafił do sejmowych komisji: finansów publicznych oraz ustawodawczej w 2018 r. Złożyło go stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa. Podatnicy uważają, że miasto nie powinno pobierać podatku według różnych stawek, w zależności od tego, czy garaż stanowi odrębną własność, czy pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Zdzicho Wendzonka z targowiska(2019-07-31 11:29) Zgłoś naruszenie 10

    Polski absurd - bogacz w palacu z garazem placi 10 x mniej podatku niz ubogi, ktory ma oddzielne miejsce garazowe. Gdy mieszkanie i garaż są w tej samej księdze, stawka podatku od nieruchomości wynosi – 0,79 zł, a gdy są one rozdzielone, to tylko na mieszkanie obowiązuje stawka w tej wysokości. Za garaż trzeba natomiast zapłacić wyższy podatek – 7,9 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane