statystyki

RPO włączył się do walki o miejsca postojowe

autor: Patrycja Dudek31.07.2019, 08:58; Aktualizacja: 31.07.2019, 08:59
Problem z podatkiem od nieruchomości to niejedyny kłopot właścicieli miejsc postojowych.

Problem z podatkiem od nieruchomości to niejedyny kłopot właścicieli miejsc postojowych.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich zapytał przewodniczących sejmowych komisji, jakie kroki należy podjąć, aby podatnicy nie płacili rożnych stawek podatku za identyczne garaże.

Chodzi o daninę od nieruchomości od podziemnych stanowisk postojowych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Obecnie wysokość stawek zależy od tego, czy miejsce parkingowe jest wpisane do tej samej księgi wieczystej co mieszkanie, czy też posiada własną, odrębną księgę.

Różnica w stawce wynosi w tym roku przeszło 7 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej. Gdy mieszkanie i garaż są w tej samej księdze, stawka podatku od nieruchomości wynosi – 0,79 zł, a gdy są one rozdzielone, to tylko na mieszkanie obowiązuje stawka w tej wysokości. Za garaż trzeba natomiast zapłacić wyższy podatek – 7,9 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Podatnicy skarżą się na taki stan rzeczy. Wniosek w tej sprawie trafił do sejmowych komisji: finansów publicznych oraz ustawodawczej w 2018 r. Złożyło go stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa. Podatnicy uważają, że miasto nie powinno pobierać podatku według różnych stawek, w zależności od tego, czy garaż stanowi odrębną własność, czy pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Zdzicho Wendzonka z targowiska(2019-07-31 11:29) Zgłoś naruszenie 10

    Polski absurd - bogacz w palacu z garazem placi 10 x mniej podatku niz ubogi, ktory ma oddzielne miejsce garazowe. Gdy mieszkanie i garaż są w tej samej księdze, stawka podatku od nieruchomości wynosi – 0,79 zł, a gdy są one rozdzielone, to tylko na mieszkanie obowiązuje stawka w tej wysokości. Za garaż trzeba natomiast zapłacić wyższy podatek – 7,9 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane