statystyki

Budżet nie zarobi na nadzorze właścicielskim

autor: Patrycja Dudek24.07.2019, 16:00; Aktualizacja: 24.07.2019, 16:09
Spór w tej sprawie toczyła spółka z grupy kapitałowej w 100 proc. zależna od spółki dominującej (jedynego akcjonariusza)

Spór w tej sprawie toczyła spółka z grupy kapitałowej w 100 proc. zależna od spółki dominującej (jedynego akcjonariusza)źródło: ShutterStock

Nieodpłatne delegowanie przez akcjonariusza swoich pracowników do spółki zależnej celem przeprowadzenia w niej czynności kontrolnych nie powoduje powstania przychodu z nieodpłatnego świadczenia – orzekł NSA.

Z wyroku wynika, że brak wydatku nie zawsze jest jednoznaczny z uzyskaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy o CIT.

Spór w tej sprawie toczyła spółka z grupy kapitałowej w 100 proc. zależna od spółki dominującej (jedynego akcjonariusza). Przyjęty model działania zakładał, że czynności nadzorcze (kontrolne) nie będą – jak to często bywa – wykonywane przez ekspertów, którzy pobierają za to wynagrodzenie. Mieli je wykonywać pracownicy akcjonariusza powoływani do pełnienia czynności eksperckich przez Radę Nadzorczą. Nie dostawali oni za to żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Byli opłacani jedynie w ramach stosunku pracy łączącego ich z akcjonariuszem.

Przyjęty w spółce mechanizm był związany z tym, że akcjonariusz dążył do uzyskania jak największej kontroli nad spółką i uzyskiwania bieżących informacji o warunkach jej funkcjonowania i ewentualnych zagrożeniach.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane