statystyki

Posłowie przyjęli obowiązkowy split payment i matrycę VAT

autor: Agnieszka Pokojska22.07.2019, 08:23; Aktualizacja: 22.07.2019, 08:23
Od listopada, a nie jak planowano od września, obowiązkowa stanie się podzielona płatność w niektórych branżach. Matryca stawek zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

Od listopada, a nie jak planowano od września, obowiązkowa stanie się podzielona płatność w niektórych branżach. Matryca stawek zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.źródło: ShutterStock

Od listopada, a nie jak planowano od września, obowiązkowa stanie się podzielona płatność w niektórych branżach. Matryca stawek zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu kolejną dużą nowelizację ustawy VAT. Trafi ona teraz do rozpatrzenia przez Senat.

Podzielona płatność

Już dziś można stosować split payment, ale od 1 listopada 2019 r. stanie się on obowiązkowy w takich branżach, jak np. elektroniczna, stalowa, złomowa, budowlana, węglowa. Wszystkie towary i usługi objęte obowiązkową podzieloną płatnością (w sumie 150 pozycje) znajdą się w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Przedsiębiorcy, którzy wystawią faktury na kwotę co najmniej 15 tys. zł brutto, będą musieli zamieścić na niej formułkę: „mechanizm podzielonej płatności”. Za jej brak fiskus będzie mógł ukarać 30-proc. sankcją VAT (z wyjątkiem sytuacji, gdy klient zapłaci jednak w split paymencie).


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane