statystyki

Ściąganie długów nie jest objęte podatkiem bankowym

autor: Patrycja Dudek17.07.2019, 07:50; Aktualizacja: 17.07.2019, 07:51
Sędzia wyjaśnił, że umowa kredytu konsumenckiego jest umową nazwaną w prawie cywilnym

Sędzia wyjaśnił, że umowa kredytu konsumenckiego jest umową nazwaną w prawie cywilnymźródło: ShutterStock

Firma, która zaprzestała udzielania pożyczek i tylko egzekwuje należności z wypowiedzianych umów kredytu konsumenckiego, nie jest podatnikiem podatku bankowego – orzekł wczoraj NSA w precedensowym wyroku.

Podatek od niektórych instytucji finansowych, potocznie zwany podatkiem bankowym, obowiązuje od 1 lutego 2016 r. Z przepisów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1410 ze zm.) wynika, że jest on należny od nadwyżki sumy wartości aktywów. Dla banków kwota wolna wynosi 4 mld zł, dla ubezpieczycieli – 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych – 200 mln zł. Gdy podmioty są powiązane, mają do dyspozycji jedną wspólną kwotę wolną, którą muszą się podzielić.

Spór z fiskusem toczyła firma, która wraz z wejściem w życie tych przepisów przestała udzielać pożyczek. We wniosku o interpretację poinformowała, że obecnie nie jest stroną żadnej umowy o kredyt konsumencki. Posiada jednak wierzytelności z tytułu rozwiązanych wcześniej umów o taki kredyt. Zajmuje się jedynie ich egzekwowaniem.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane