Kiedy najem jest działalnością gospodarczą?

autor: Magdalena Majkowska15.07.2019, 08:06; Aktualizacja: 15.07.2019, 08:27
Pytanie zadał mężczyzna, który z uwagi na niekorzystnie zaciągnięty kredyt hipoteczny nie może sprzedać obciążonego nim mieszkania (byłoby to nieopłacalne).

Pytanie zadał mężczyzna, który z uwagi na niekorzystnie zaciągnięty kredyt hipoteczny nie może sprzedać obciążonego nim mieszkania (byłoby to nieopłacalne).źródło: ShutterStock

Okazjonalny, krótkoterminiowy najem jednego mieszkania, choćby tylko po to, by pokryć koszty jego utrzymania, jest działalnością gospodarczą – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał mężczyzna, który z uwagi na niekorzystnie zaciągnięty kredyt hipoteczny nie może sprzedać obciążonego nim mieszkania (byłoby to nieopłacalne). Postanowił je zachować jako zabezpieczenie przyszłości swojej i swoich dzieci. Utrzymywanie lokalu stanowi jednak bardzo duże obciążenie w budżecie rodziny, dlatego zaczął je wynajmować. Jest to wynajem okazjonalny, krótkoterminowy.

Tłumaczył, że jako pełnoetatowy pracownik i ojciec dwójki dzieci nie ma możliwości ani czasu, by czynnie pozyskiwać najemców. Korzysta więc z pomocy specjalnych portali internetowych. Wpłaty za wynajem są pobierane przez portal lub wpływają bezpośrednio od klientów. Umowy z najemcami mogą mieć formę pisemną, jednak ze względu na specyfikę funkcjonowania portali podatnik zwykle otrzymuje informację o rezerwacji mailem.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane