statystyki

Kiedy najem jest działalnością gospodarczą?

autor: Magdalena Majkowska15.07.2019, 08:06; Aktualizacja: 15.07.2019, 08:27
Pytanie zadał mężczyzna, który z uwagi na niekorzystnie zaciągnięty kredyt hipoteczny nie może sprzedać obciążonego nim mieszkania (byłoby to nieopłacalne).

Pytanie zadał mężczyzna, który z uwagi na niekorzystnie zaciągnięty kredyt hipoteczny nie może sprzedać obciążonego nim mieszkania (byłoby to nieopłacalne).źródło: ShutterStock

Okazjonalny, krótkoterminiowy najem jednego mieszkania, choćby tylko po to, by pokryć koszty jego utrzymania, jest działalnością gospodarczą – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał mężczyzna, który z uwagi na niekorzystnie zaciągnięty kredyt hipoteczny nie może sprzedać obciążonego nim mieszkania (byłoby to nieopłacalne). Postanowił je zachować jako zabezpieczenie przyszłości swojej i swoich dzieci. Utrzymywanie lokalu stanowi jednak bardzo duże obciążenie w budżecie rodziny, dlatego zaczął je wynajmować. Jest to wynajem okazjonalny, krótkoterminowy.

Tłumaczył, że jako pełnoetatowy pracownik i ojciec dwójki dzieci nie ma możliwości ani czasu, by czynnie pozyskiwać najemców. Korzysta więc z pomocy specjalnych portali internetowych. Wpłaty za wynajem są pobierane przez portal lub wpływają bezpośrednio od klientów. Umowy z najemcami mogą mieć formę pisemną, jednak ze względu na specyfikę funkcjonowania portali podatnik zwykle otrzymuje informację o rezerwacji mailem.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane