statystyki

Własna kancelaria pozbawia 50-proc. kosztów

autor: Łukasz Zalewski11.07.2019, 07:55; Aktualizacja: 11.07.2019, 07:55
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Spór z fiskusem dotyczył tego, do jakiego źródła zaliczać przychody z tytułu przeniesienia tych praw i czy można do nich stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Prowadzenie jednoosobowej kancelarii prawnej polega na świadczeniu usług pomocy prawnej, a nie działalności twórczej. Radca musi więc zaliczać wszystkie przychody do działalności gospodarczej – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła radcy prawnego, który prowadzi jednoosobową kancelarię prawną i wybrał podatek liniowy. W ramach świadczonych usług radca przygotowuje opinie, które przekazuje kontrahentom na podstawie standardowych umów o współpracy. Planował jednak, że zacznie przekazywać prawa autorskie do opinii na podstawie odrębnych umów cywilnoprawnych. Będzie w nich wskazywał wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich.

Spór z fiskusem dotyczył tego, do jakiego źródła zaliczać przychody z tytułu przeniesienia tych praw i czy można do nich stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tomek(2019-07-11 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe jak szczegóły uzasadnienia. Co w sytuacji kiedy radca przygotuje dokumentację, opracuje know how, pozwalającą klientowi prowadzić biznes bazując na gotowych wytworzonych przez radcę dokumentach? To dyskryminujące radców.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane