statystyki

Własna kancelaria pozbawia 50-proc. kosztów

autor: Łukasz Zalewski11.07.2019, 07:55; Aktualizacja: 11.07.2019, 07:55
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Spór z fiskusem dotyczył tego, do jakiego źródła zaliczać przychody z tytułu przeniesienia tych praw i czy można do nich stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Prowadzenie jednoosobowej kancelarii prawnej polega na świadczeniu usług pomocy prawnej, a nie działalności twórczej. Radca musi więc zaliczać wszystkie przychody do działalności gospodarczej – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła radcy prawnego, który prowadzi jednoosobową kancelarię prawną i wybrał podatek liniowy. W ramach świadczonych usług radca przygotowuje opinie, które przekazuje kontrahentom na podstawie standardowych umów o współpracy. Planował jednak, że zacznie przekazywać prawa autorskie do opinii na podstawie odrębnych umów cywilnoprawnych. Będzie w nich wskazywał wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich.

Spór z fiskusem dotyczył tego, do jakiego źródła zaliczać przychody z tytułu przeniesienia tych praw i czy można do nich stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tomek(2019-07-11 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe jak szczegóły uzasadnienia. Co w sytuacji kiedy radca przygotuje dokumentację, opracuje know how, pozwalającą klientowi prowadzić biznes bazując na gotowych wytworzonych przez radcę dokumentach? To dyskryminujące radców.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane