statystyki

Fiskus słusznie odmówił wydania opinii zabezpieczającej

autor: Łukasz Zalewski09.07.2019, 06:36; Aktualizacja: 09.07.2019, 06:36
To nie pierwsze orzeczenie sądu kasacyjnego dotyczące odmowy wydania opinii zabezpieczającej.

To nie pierwsze orzeczenie sądu kasacyjnego dotyczące odmowy wydania opinii zabezpieczającej.źródło: ShutterStock

Minister finansów miał rację, twierdząc, że celem spółki było osiągnięcie korzyści podatkowej. Miało być nią wygenerowanie straty, co zmniejszyłoby wpływy do budżetu – orzekł wczoraj NSA.

Wyrok dotyczył odmowy wydania opinii zabezpieczającej z 12 kwietnia 2017 r. (sygn. SP3.8011.3.2016). O samej odmowie pisaliśmy w artykule „Fiskus sprzeciwił się obejściu prawa. Eksperci się niepokoją” (DGP nr 75/2017).

To nie pierwsze orzeczenie sądu kasacyjnego dotyczące odmowy wydania opinii zabezpieczającej. Pół roku temu, w wyroku z 31 stycznia 2019 r. (sygn. akt II FSK 3242/18) Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się do odmowy z 29 marca 2017 r. (wtedy chodziło o niepodzielone zyski).

Sprzedaż akcji

Tym razem sprawa dotyczyła giełdowej spółki akcyjnej, która planowała pozyskać inwestora strategicznego i przenieść na niego wszystkie swoje akcje. Nie zamierzała jednak zbywać ich bezpośrednio, bo – jak argumentowała – inwestor musiałby, zgodnie z przepisami o ofercie publicznej, ustanowić zabezpieczenie na minimum 100 proc. wartości akcji i ponieść koszty gwarancji bankowej (ok. 5 mln zł).


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane