statystyki

Fiskus słusznie odmówił wydania opinii zabezpieczającej

autor: Łukasz Zalewski09.07.2019, 06:36; Aktualizacja: 09.07.2019, 06:36
To nie pierwsze orzeczenie sądu kasacyjnego dotyczące odmowy wydania opinii zabezpieczającej.

To nie pierwsze orzeczenie sądu kasacyjnego dotyczące odmowy wydania opinii zabezpieczającej.źródło: ShutterStock

Minister finansów miał rację, twierdząc, że celem spółki było osiągnięcie korzyści podatkowej. Miało być nią wygenerowanie straty, co zmniejszyłoby wpływy do budżetu – orzekł wczoraj NSA.

Wyrok dotyczył odmowy wydania opinii zabezpieczającej z 12 kwietnia 2017 r. (sygn. SP3.8011.3.2016). O samej odmowie pisaliśmy w artykule „Fiskus sprzeciwił się obejściu prawa. Eksperci się niepokoją” (DGP nr 75/2017).

To nie pierwsze orzeczenie sądu kasacyjnego dotyczące odmowy wydania opinii zabezpieczającej. Pół roku temu, w wyroku z 31 stycznia 2019 r. (sygn. akt II FSK 3242/18) Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się do odmowy z 29 marca 2017 r. (wtedy chodziło o niepodzielone zyski).

Sprzedaż akcji

Tym razem sprawa dotyczyła giełdowej spółki akcyjnej, która planowała pozyskać inwestora strategicznego i przenieść na niego wszystkie swoje akcje. Nie zamierzała jednak zbywać ich bezpośrednio, bo – jak argumentowała – inwestor musiałby, zgodnie z przepisami o ofercie publicznej, ustanowić zabezpieczenie na minimum 100 proc. wartości akcji i ponieść koszty gwarancji bankowej (ok. 5 mln zł).


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane