statystyki

Amortyzacja po przekształceniu. Przepis się zmienił, ale spory zostały

autor: Łukasz Zalewski03.07.2019, 08:40; Aktualizacja: 03.07.2019, 08:40
Orzecznictwo w tej sprawie nie jest jednak jednolite.

Orzecznictwo w tej sprawie nie jest jednak jednolite.źródło: ShutterStock

Wspólnicy spółki osobowej powstałej ze spółki z o.o. nie mogli zaliczać do kosztów odpisów amortyzacyjnych w pełnej wysokości, skoro takiego prawa nie miała przed przekształceniem spółka kapitałowa – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła stanu prawnego obowiązującego przed 1 stycznia 2017 r. Chodziło o jedynego udziałowca spółki z o.o., w której miało dojść do podwyższenia kapitału zakładowego. Udziałowiec miał objąć udziały w podwyższonym kapitale w zamian za aport wartości niematerialnych i prawnych.

Wartość nominalna objętych udziałów miała być niższa od wartości rynkowej przedmiotu aportu, więc nadwyżka miała zostać przeniesiona na kapitał zapasowy.

Plan był taki, że spółka z o.o. będzie amortyzować aktywa (od ich wartości początkowej równej wartości rynkowej), przy czym nie zaliczy do kosztów podatkowych odpisów od tej części, która zostanie przekazana na kapitał zapasowy. Do końca 2016 r. nie pozwalał na to art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT. Od 2017 r. ograniczenie to już nie obowiązuje, ale jest to związane z inną, większą zmianą – opodatkowaniem tzw. cichych rezerw (obecnie przychodem wspólnika wnoszącego wkład do spółki kapitałowej nie jest już wartość nominalna obejmowanych udziałów lub akcji, tylko wartość rynkowa aportu).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane