statystyki

Nowy wspólnik musi amortyzować tak, jak pozostali

autor: Patrycja Dudek03.09.2019, 08:46; Aktualizacja: 03.09.2019, 08:46
Kto przystępuje do podmiotu powstałego z przekształcenia spółki kapitałowej, na której ciążyły ograniczenia w zakresie amortyzacji, musi również liczyć się z nimi – orzekł NSA.

Kto przystępuje do podmiotu powstałego z przekształcenia spółki kapitałowej, na której ciążyły ograniczenia w zakresie amortyzacji, musi również liczyć się z nimi – orzekł NSA.źródło: ShutterStock

Kto przystępuje do podmiotu powstałego z przekształcenia spółki kapitałowej, na której ciążyły ograniczenia w zakresie amortyzacji, musi również liczyć się z nimi – orzekł NSA.

Spór toczył się o to, czy jeżeli w stosunku do podmiotu przekształcanego (spółki kapitałowej) miało zastosowanie ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT, to będzie ono dotyczyć także podmiotu powstałego w wyniku przekształcenia (spółki osobowej). A konkretnie, czy będzie ono miało zastosowanie do wspólnika, który przystąpi do spółki osobowej po jej przekształceniu z kapitałowej.

Przekształcana spółka kapitałowa nie miała prawa odliczać od przychodu odpisów amortyzacyjnych od tej części środków trwałych, które zostały przekazane na jej kapitał zapasowy.

Nowy wspólnik uważał, że po przekształceniu spółki w osobową ograniczenia te przestawały obowiązywać. Argumentował, że w spółkach osobowych nie ma podziału na kapitały i w związku z tym nie obowiązują ograniczenia w zakresie amortyzacji. Był więc przekonany, że nie musi ich stosować, przystępując do spółki, która jest już osobową.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane