Korekta tylko wtedy, gdy było odliczenie podatku

autor: Katarzyna Jędrzejewska03.07.2019, 08:35; Aktualizacja: 03.07.2019, 08:36
vat

vatźródło: ShutterStock

Dłużnik, który z powodu zwłoki z zapłatą za towar lub usługę zrezygnował z odliczenia podatku naliczonego, może skorzystać z tego prawa, gdy ureguluje należność. W takiej sytuacji nie musi korygować VAT naliczonego za wcześniejsze okresy rozliczeniowe, na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT – potwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadała spółka, która liczyła się z tym, że może mieć trudności z zapłatą za kupowane usługi. Z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT wynika, że dłużnik, który nie ureguluje należności w ciągu 90 dni (licząc od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze), musi skorygować odliczoną kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ów 90. dzień.

Prowadzisz transakcje w UE - sprawdź jak prawidłowo rozliczać VAT za dostawy i usługi >>>>

Spółka chciała obrać inną strategię. Licząc się z trudnościami w zapłacie, w ogóle nie chciała odliczać podatku naliczonego. Zamierzała zrobić to dopiero wtedy, gdy zapłaci za faktury.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane