statystyki

Chorobowe i urlopowe nie zmniejsza ulgi B+R

autor: Patrycja Dudek25.06.2019, 16:00
Wątpliwości dotyczyły tego, co dzieje się w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony do prac badawczo – rozwojowy przebywa na urlopie wypoczynkowym, zwolnieniu chorobowym lub jest w trakcie badań medycyny pracy.

Wątpliwości dotyczyły tego, co dzieje się w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony do prac badawczo – rozwojowy przebywa na urlopie wypoczynkowym, zwolnieniu chorobowym lub jest w trakcie badań medycyny pracy.źródło: ShutterStock

Pracodawca ujmie w kosztach kwalifikowanych także tę część wynagrodzenia, która przypada na czas urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Zapadł on po zmianie interpretacji indywidualnej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Spór powstał na tle nowelizacji przepisów, obowiązującej od 1 stycznia 2018 r. Chodzi o art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. Doprecyzowano w nim, że jeśli pracownik oprócz działalności B+R wykonuje też inne zadania (np. administracyjne), to pracodawca musi wyliczać proporcję i pomniejszać podstawę opodatkowania tylko o tę część wynagrodzenia, która przypada na prace badawczo-rozwojowe.

Wątpliwości dotyczyły tego, co dzieje się w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony do prac badawczo – rozwojowy przebywa na urlopie wypoczynkowym, zwolnieniu chorobowym lub jest w trakcie badań medycyny pracy. Firma chciała wiedzieć, czy w takiej sytuacji może potraktować jako koszt kwalifikowany całe wynagrodzenie, czy musi wyłączyć tę część, która przypada za czas nieobecności.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane