statystyki

Chorobowe i urlopowe nie zmniejsza ulgi B+R

autor: Patrycja Dudek25.06.2019, 16:00
Wątpliwości dotyczyły tego, co dzieje się w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony do prac badawczo – rozwojowy przebywa na urlopie wypoczynkowym, zwolnieniu chorobowym lub jest w trakcie badań medycyny pracy.

Wątpliwości dotyczyły tego, co dzieje się w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony do prac badawczo – rozwojowy przebywa na urlopie wypoczynkowym, zwolnieniu chorobowym lub jest w trakcie badań medycyny pracy.źródło: ShutterStock

Pracodawca ujmie w kosztach kwalifikowanych także tę część wynagrodzenia, która przypada na czas urlopu, choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Zapadł on po zmianie interpretacji indywidualnej przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Spór powstał na tle nowelizacji przepisów, obowiązującej od 1 stycznia 2018 r. Chodzi o art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT. Doprecyzowano w nim, że jeśli pracownik oprócz działalności B+R wykonuje też inne zadania (np. administracyjne), to pracodawca musi wyliczać proporcję i pomniejszać podstawę opodatkowania tylko o tę część wynagrodzenia, która przypada na prace badawczo-rozwojowe.

Wątpliwości dotyczyły tego, co dzieje się w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony do prac badawczo – rozwojowy przebywa na urlopie wypoczynkowym, zwolnieniu chorobowym lub jest w trakcie badań medycyny pracy. Firma chciała wiedzieć, czy w takiej sytuacji może potraktować jako koszt kwalifikowany całe wynagrodzenie, czy musi wyłączyć tę część, która przypada za czas nieobecności.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane