Zwolnienie z VAT: Fiskus nie odpuszcza konserwatorom zabytków

autor: Patrycja Dudek25.06.2019, 07:06; Aktualizacja: 25.06.2019, 07:13
Problem dotyczy tego, czy konserwator, który odtwarza i zabezpiecza zabytki, może być uznany za twórcę lub artystę wykonawcę, świadczącego usługi kulturalne wynagradzane w formie honorarium.

Problem dotyczy tego, czy konserwator, który odtwarza i zabezpiecza zabytki, może być uznany za twórcę lub artystę wykonawcę, świadczącego usługi kulturalne wynagradzane w formie honorarium.źródło: ShutterStock

Niektóre prace konserwatorskie i restauratorskie mogą mieć charakter twórczy i prowadzić do powstania utworu, a dzięki temu być zwolnione z VAT – potwierdził po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny.

Podobne wyroki zapadały wcześniej, m.in.: 9 listopada 2016 r. (sygn. akt I FSK 558/15) czy 12 września 2017 r. (sygn. akt I FSK 18/16).

Organy podatkowe nadal jednak wrzucają wszystkie czynności konserwatorów „do jednego worka” i przekonują, że całość prac konserwatorskich ma charakter czysto techniczny, bo ich efektem jest odtworzenie stanu pierwotnego zabytku lub jego zabezpieczenie. W konsekwencji fiskus odmawia prawa do zwolnienia z VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane