statystyki

Różnice kursowe a podatek dochodowy. KIS: Lepiej znać źródło rozliczeń walutowych

autor: Katarzyna Jędrzejewska24.06.2019, 08:36; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:39
Interpretacja oznacza, że dodatnie różnice kursowe mogą zostać objęte zwolnieniem podatkowym tylko w takim zakresie, w jakim odnoszą się np. do zakupu materiałów i towarów niezbędnych do wytworzenia wyrobów w strefie i ich sprzedaży w zakresie objętym zezwoleniem podatkowym.

Interpretacja oznacza, że dodatnie różnice kursowe mogą zostać objęte zwolnieniem podatkowym tylko w takim zakresie, w jakim odnoszą się np. do zakupu materiałów i towarów niezbędnych do wytworzenia wyrobów w strefie i ich sprzedaży w zakresie objętym zezwoleniem podatkowym.źródło: ShutterStock

Jeżeli dodatnie różnice kursowe są związane z działalnością strefową, to też są zwolnione z podatku dochodowego. Ale jeżeli nie da się ich jednoznacznie przyporządkować, to w całości są opodatkowane, bez jakiejkolwiek alokacji – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Obie dotyczyły firm, które osiągają zarówno dochody zwolnione z podatku (działalność w specjalnej strefie ekonomicznej), jak i opodatkowane (działalność pozastrefowa). W obu spółkach powstają różnice kursowe, które bądź to zwiększają przychody (różnice dodatnie), bądź to wpływają na koszty (różnice ujemne). Przyczyny ich powstawania są różne, m.in. są to rozrachunki z dostawcami dotyczące zakupów materiałów i usług, rozrachunki z odbiorcami, spłata kredytu.

To, co odróżniało obie spółki, to możliwość przyporządkowania różnic kursowych do działalności strefowej, czyli zwolnionej z CIT.

Spółka, która potrafiła je wyodrębnić, uważała, że różnice kursowe dzielą los działalności, w zakresie której powstają. Nie stanowią odrębnej kategorii przychodów ani kosztów, a więc powinny być zakwalifikowane do przychodów i kosztów z działalności strefowej, czyli zwolnionej z CIT.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane