statystyki

Różnice kursowe a podatek dochodowy. KIS: Lepiej znać źródło rozliczeń walutowych

autor: Katarzyna Jędrzejewska24.06.2019, 08:36; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:39
Interpretacja oznacza, że dodatnie różnice kursowe mogą zostać objęte zwolnieniem podatkowym tylko w takim zakresie, w jakim odnoszą się np. do zakupu materiałów i towarów niezbędnych do wytworzenia wyrobów w strefie i ich sprzedaży w zakresie objętym zezwoleniem podatkowym.

Interpretacja oznacza, że dodatnie różnice kursowe mogą zostać objęte zwolnieniem podatkowym tylko w takim zakresie, w jakim odnoszą się np. do zakupu materiałów i towarów niezbędnych do wytworzenia wyrobów w strefie i ich sprzedaży w zakresie objętym zezwoleniem podatkowym.źródło: ShutterStock

Jeżeli dodatnie różnice kursowe są związane z działalnością strefową, to też są zwolnione z podatku dochodowego. Ale jeżeli nie da się ich jednoznacznie przyporządkować, to w całości są opodatkowane, bez jakiejkolwiek alokacji – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Obie dotyczyły firm, które osiągają zarówno dochody zwolnione z podatku (działalność w specjalnej strefie ekonomicznej), jak i opodatkowane (działalność pozastrefowa). W obu spółkach powstają różnice kursowe, które bądź to zwiększają przychody (różnice dodatnie), bądź to wpływają na koszty (różnice ujemne). Przyczyny ich powstawania są różne, m.in. są to rozrachunki z dostawcami dotyczące zakupów materiałów i usług, rozrachunki z odbiorcami, spłata kredytu.

To, co odróżniało obie spółki, to możliwość przyporządkowania różnic kursowych do działalności strefowej, czyli zwolnionej z CIT.

Spółka, która potrafiła je wyodrębnić, uważała, że różnice kursowe dzielą los działalności, w zakresie której powstają. Nie stanowią odrębnej kategorii przychodów ani kosztów, a więc powinny być zakwalifikowane do przychodów i kosztów z działalności strefowej, czyli zwolnionej z CIT.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane