statystyki

Zwrot podatku nie może prowadzić do bezpodstawnego wzbogacenia

autor: Patrycja Dudek19.06.2019, 16:00
WSA dodał, że firma mogłaby odzyskać podatek, gdyby udowodniła, że na skutek zwiększenia ceny wywołanej zastosowaniem zawyżonej stawki podatku doszło do wyrządzenia szkody związanej ze zmniejszeniem wielkości sprzedaży.

WSA dodał, że firma mogłaby odzyskać podatek, gdyby udowodniła, że na skutek zwiększenia ceny wywołanej zastosowaniem zawyżonej stawki podatku doszło do wyrządzenia szkody związanej ze zmniejszeniem wielkości sprzedaży.źródło: ShutterStock

Aquapark nie odzyska nieprawidłowo naliczonego VAT, jeżeli nie jest w stanie zwrócić go nabywcom biletów – wynika z wyroku NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w takiej sytuacji doszłoby do bezpodstawnego wzbogacenia, bo podatek zostałby zwrócony podmiotowi, który nie poniósł jego ekonomicznego ciężaru.

Obecnie w ordynacji podatkowej nie ma wprost przepisu, z którego wynikałby brak możliwości ubiegania się w takiej sytuacji o zwrot nadpłaty podatku. Taka regulacja ma się znaleźć dopiero w nowej ordynacji podatkowej, której projekt przyjęła niedawno Rada Ministrów i skierowała do Sejmu.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane