Nie wystarczy, że fiskus spyta banki o oprocentowanie kredytów

autor: Łukasz Zalewski17.06.2019, 17:00
Sprawa dotyczyła spółki, która dostała pożyczkę od podmiotu powiązanego.

Sprawa dotyczyła spółki, która dostała pożyczkę od podmiotu powiązanego.źródło: ShutterStock

Do oceny, czy odsetki są na poziomie rynkowym, konieczna jest analiza porównywalności. Bez niej urząd nie może oszacować właściwie dochodu podatnika – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki, która dostała pożyczkę od podmiotu powiązanego. Sfinansowała z niej inwestycję w nieruchomość komercyjną. Organy podatkowe zakwestionowały jednak poziom oprocentowania pożyczki. Oszacowały je w znacznie niższej wysokości niż ustalona przez oba podmioty powiązane.

Fiskus oparł się na danych statystycznych NBP, bez przeprowadzenia analizy porównywalności, o której mowa w par. 6 rozporządzenia ministra finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (Dz.U. nr 160 poz. 1268). Od 1 stycznia 2019 r. zastąpiło je rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych w zakresie CIT (Dz.U. z 2018 r. poz. 2474).


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane