NSA: Strefowiec może korzystać z zewnętrznego pomocnika

autor: Patrycja Dudek13.06.2019, 18:00
Zwrócił przy tym uwagę na brzmienie wniosku o interpretację. Wyraźnie z niego wynikało, że spółka kupuje poza strefą jedynie usługi pomocnicze.

Zwrócił przy tym uwagę na brzmienie wniosku o interpretację. Wyraźnie z niego wynikało, że spółka kupuje poza strefą jedynie usługi pomocnicze.źródło: ShutterStock

Dochód ze sprzedaży wyrobów jest w całości zwolniony z CIT, nawet jeśli część procesu produkcyjnego odbywa się poza specjalną strefą ekonomiczną – orzekł wczoraj NSA.

Spór w tej sprawie toczyła spółka zajmująca się produkcją rur, przewodów rurowych oraz łączników, tj. kranów, kurków i zaworów. Wyroby te w zdecydowanej większości wytwarzała na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Część prac realizowali jednak podwykonawcy spoza SSE. Spółka zlecała im takie czynności jak: cięcie, wytrawianie, wyżarzanie, cynkowanie galwaniczne. Tłumaczyła, że nie jest w stanie realizować tych czynności sama na terenie strefy ze względu na brak maszyn, znajomości technologii i pozwoleń środowiskowych.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy przy tak zorganizowanym procesie produkcyjnym dochód ze sprzedaży towarów będzie w całości zwolniony z podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że to niemożliwe. Stwierdził, że spółka nie kupuje z zewnątrz usług pomocniczych, tylko de facto podstawowe. Przypomniał, że art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT wyraźnie mówi, iż wolne od podatku są dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia. Tym samym – podkreślił organ – proces produkcyjny powinien być w całości wykonywany przez podatnika posiadającego zezwolenie, a nie w części przez podwykonawcę spoza strefy.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane