statystyki

NSA: Strefowiec może korzystać z zewnętrznego pomocnika

autor: Patrycja Dudek13.06.2019, 18:00
Zwrócił przy tym uwagę na brzmienie wniosku o interpretację. Wyraźnie z niego wynikało, że spółka kupuje poza strefą jedynie usługi pomocnicze.

Zwrócił przy tym uwagę na brzmienie wniosku o interpretację. Wyraźnie z niego wynikało, że spółka kupuje poza strefą jedynie usługi pomocnicze.źródło: ShutterStock

Dochód ze sprzedaży wyrobów jest w całości zwolniony z CIT, nawet jeśli część procesu produkcyjnego odbywa się poza specjalną strefą ekonomiczną – orzekł wczoraj NSA.

Spór w tej sprawie toczyła spółka zajmująca się produkcją rur, przewodów rurowych oraz łączników, tj. kranów, kurków i zaworów. Wyroby te w zdecydowanej większości wytwarzała na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Część prac realizowali jednak podwykonawcy spoza SSE. Spółka zlecała im takie czynności jak: cięcie, wytrawianie, wyżarzanie, cynkowanie galwaniczne. Tłumaczyła, że nie jest w stanie realizować tych czynności sama na terenie strefy ze względu na brak maszyn, znajomości technologii i pozwoleń środowiskowych.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy przy tak zorganizowanym procesie produkcyjnym dochód ze sprzedaży towarów będzie w całości zwolniony z podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że to niemożliwe. Stwierdził, że spółka nie kupuje z zewnątrz usług pomocniczych, tylko de facto podstawowe. Przypomniał, że art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT wyraźnie mówi, iż wolne od podatku są dochody z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy na podstawie zezwolenia. Tym samym – podkreślił organ – proces produkcyjny powinien być w całości wykonywany przez podatnika posiadającego zezwolenie, a nie w części przez podwykonawcę spoza strefy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane