statystyki

Nowe zwolnienie z PIT. Płatnicy czekają na oświadczenia zatrudnionych

autor: Mariusz Szulc13.06.2019, 07:00; Aktualizacja: 13.06.2019, 07:25
podatki5

podatki5źródło: ShutterStock

Firmy zatrudniające lub współpracujące z osobami do 26. roku życia nadal będą potrącać zaliczki na podatek, chyba że podwładny złoży oświadczenie, że chce skorzystać z nowego zwolnienia od PIT.

Już od sierpnia 2019 r. – jak informowaliśmy wczoraj – wejdzie w życie nowe zwolnienie podatkowe dla przychodów z umowy o pracę, umów zleceń, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT). Preferencja obejmie przychody do wysokości 85 528 zł rocznie. A ponieważ będzie stosowana już od sierpnia br., więc w tym roku limit będzie liczony proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku. W 2019 r. nie może więc przekroczyć kwoty 35 636,67 zł. Nadwyżka będzie opodatkowana na zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowej).

Od sierpnia 2019 r.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • j.(2019-06-13 16:23) Zgłoś naruszenie 42

    Podobno będzie to kosztować ponad 1 mld zł. w tym, a ok. 3 mld w przyszłym roku. Już teraz brak jest kasy w budżecie na wiele bardzo ważnych rzeczy (sam tego doświadczam na co dzień). Być może w końcu roku niektóre jednostki sektora finansów publicznych staną się niewypłacalne, być może wstrzymane zostaną niektóre inwestycje, ale przecież dla NICH ważne jest tylko i wyłącznie utrzymanie się przy władzy i rozdają prezenciki w nadziei, że obdarowany będzie grzeczny i się odwdzięczy przy urnie wyborczej. Dostali emeryci, teraz trzeba coś dać młodym, żeby też pomogli w utrzymaniu się przy władzy, bo Kaczyński dobrze wie, co by mogło być, gdyby stracił władzę. To by był jego definitywny koniec i jeszcze mógłby ponieść bardzo nieciekawe dla niego konsekwencje tego, co z naszym krajem zrobił. Jedna wielka obrzydliwość! Trzeba mieć swego rodzaju "kwalifikacje" moralne, albo po prostu antykwalifikacje, czy też mówiąc wprost i bardzo oględnie mało wrażliwe sumienie, żeby uprawiać skutecznie politykę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Albin(2019-06-13 19:10) Zgłoś naruszenie 41

    Bardzo dobrze,że młode osoby pracujące zostaną zwolnione z PIT , od płacenia podatku, bo w wyniku 500+przestają pracowac, bo pobieraja zasiłki, dzieci maja darmowe obiady, przewozy, kolonie, za samotne wy chowanie, dodatkowo po 100zl od 3 dziecka itd, Należy wspierac pracujących,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane