statystyki

Nowe zwolnienie z PIT. Płatnicy czekają na oświadczenia zatrudnionych

autor: Mariusz Szulc13.06.2019, 07:00; Aktualizacja: 13.06.2019, 07:25
podatki5

podatki5źródło: ShutterStock

Firmy zatrudniające lub współpracujące z osobami do 26. roku życia nadal będą potrącać zaliczki na podatek, chyba że podwładny złoży oświadczenie, że chce skorzystać z nowego zwolnienia od PIT.

Już od sierpnia 2019 r. – jak informowaliśmy wczoraj – wejdzie w życie nowe zwolnienie podatkowe dla przychodów z umowy o pracę, umów zleceń, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT). Preferencja obejmie przychody do wysokości 85 528 zł rocznie. A ponieważ będzie stosowana już od sierpnia br., więc w tym roku limit będzie liczony proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku. W 2019 r. nie może więc przekroczyć kwoty 35 636,67 zł. Nadwyżka będzie opodatkowana na zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowej).

Od sierpnia 2019 r.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • j.(2019-06-13 16:23) Zgłoś naruszenie 42

    Podobno będzie to kosztować ponad 1 mld zł. w tym, a ok. 3 mld w przyszłym roku. Już teraz brak jest kasy w budżecie na wiele bardzo ważnych rzeczy (sam tego doświadczam na co dzień). Być może w końcu roku niektóre jednostki sektora finansów publicznych staną się niewypłacalne, być może wstrzymane zostaną niektóre inwestycje, ale przecież dla NICH ważne jest tylko i wyłącznie utrzymanie się przy władzy i rozdają prezenciki w nadziei, że obdarowany będzie grzeczny i się odwdzięczy przy urnie wyborczej. Dostali emeryci, teraz trzeba coś dać młodym, żeby też pomogli w utrzymaniu się przy władzy, bo Kaczyński dobrze wie, co by mogło być, gdyby stracił władzę. To by był jego definitywny koniec i jeszcze mógłby ponieść bardzo nieciekawe dla niego konsekwencje tego, co z naszym krajem zrobił. Jedna wielka obrzydliwość! Trzeba mieć swego rodzaju "kwalifikacje" moralne, albo po prostu antykwalifikacje, czy też mówiąc wprost i bardzo oględnie mało wrażliwe sumienie, żeby uprawiać skutecznie politykę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Albin(2019-06-13 19:10) Zgłoś naruszenie 41

    Bardzo dobrze,że młode osoby pracujące zostaną zwolnione z PIT , od płacenia podatku, bo w wyniku 500+przestają pracowac, bo pobieraja zasiłki, dzieci maja darmowe obiady, przewozy, kolonie, za samotne wy chowanie, dodatkowo po 100zl od 3 dziecka itd, Należy wspierac pracujących,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane