statystyki

MF: dwumilionowy limit w podatku u źródła będziemy stosować w całości

autor: Radosław Kowalski10.06.2019, 12:10; Aktualizacja: 10.06.2019, 12:10
Bez znaczenia jest to, że nowe przepisy zaczniemy praktycznie wykorzystywać w połowie roku – tłumaczy resort finansów w stanowisku wydanym na prośbę DGP. I dodaje – co może być kontrowersyjne – że podatnicy uwzględnią przy tym płatności z całego roku.

Bez znaczenia jest to, że nowe przepisy zaczniemy praktycznie wykorzystywać w połowie roku – tłumaczy resort finansów w stanowisku wydanym na prośbę DGP. I dodaje – co może być kontrowersyjne – że podatnicy uwzględnią przy tym płatności z całego roku.źródło: ShutterStock

Bez znaczenia jest to, że nowe przepisy zaczniemy praktycznie wykorzystywać w połowie roku – tłumaczy resort finansów w stanowisku wydanym na prośbę DGP. I dodaje – co może być kontrowersyjne – że podatnicy uwzględnią przy tym płatności z całego roku.

Wraz z początkiem 2019 r. prawodawca wprowadził szczególne zasady stosowania zwolnień lub obniżeń podatku u źródła na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub odpowiednio zwolnień ustawy podatkowej, w przypadku gdy suma wypłat przekracza w danym roku 2 mln zł. Warto przy tym wskazać, że chodzi o łączną kwotę wypłat tytułem nabycia świadczeń objętych podatkiem u źródła (art. 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; dalej: ustawa o CIT oraz odpowiednio art. 29 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; dalej: ustawa o PIT) oraz przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych i innych wskazanych przez prawodawcę (art. 22 ustawy o CIT i odpowiednio art. 30a ust. 1 pkt 1‒5a ustawy o PIT).

To oznacza, że dla potrzeb zastosowania limitu konieczne będzie sumowanie wszystkich przychodów z tej grupy. Nie przez przypadek posługuję się tutaj czasem przyszłym, bo jeszcze do końca czerwca limit 2 mln zł nie ma zastosowania (będziemy go stosować, począwszy od 1 lipca). W przepisach wykonawczych minister finansów wprowadził bowiem odsunięcie w czasie stosowania przepisów konstytuujących dwumilionowy limit przy stosowaniu zwolnień i obniżonych stawek podatku u źródła. Nie można przy tym też pominąć wyłączenia tych regulacji dla określonych w nich przychodów na czas nieokreślony. Zatem poprzez regulacje rozporządzenia wykonawczego prawodawca wskazał na grupę przychodów, dla których odsunął w czasie konieczność stosowania limitu 2 mln zł, a również takie, w przypadku których zawieszenie ma charakter bezterminowy. Co ważne, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku (tj. przy czasowym i stałym wyłączeniu stosowania przepisów wprowadzających limit 2 mln zł) minister finansów posłużył się pojęciem „wyłącza się stosowanie…”.

Cały czy tylko połowa

Wprowadzone odsunięcie w czasie i wyłączenie o charakterze stałym prowokuje pytanie o zastosowanie limitu 2 mln zł od lipca 2019 r. Prawodawca nie wyjaśnił w żadnym z przepisów, jak należy stosować limit 2 mln w drugiej połowie 2019 r., tj. czy wobec faktu, że limit taki jest stosowany dopiero od drugiego półrocza właściwa jest cała kwota, czy tylko jej połowa, czyli 1 mln zł. MF w odpowiedzi na pytanie stwierdza, że należy stosować cały limit (patrz odpowiedzi MF). I ja – biorąc pod uwagę treść przepisów wykonawczych, a nade wszystko brak szczególnych unormowań – zgadzam sie z tym poglądem. Według mnie nie powinno być wątpliwości co do tego, że w 2019 r. płatnicy dysponują całym limitem przewidzianym w ustawie. Za słusznością takiej tezy przemawia art. 26 ust. 2i ustawy o CIT, w którym zostało wskazane, jak należy identyfikować kwotę limitu przy roku krótszym lub dłuższym niż 12 miesięcy. W takim przypadku limit ulega modyfikacji adekwatnie do czasu trwania roku podatkowego. Skoro podobnych zasad prawodawca nie wprowadził przy odsunięciu w czasie zastosowania limitu 2 mln zł, to bezpodstawne byłoby stosowanie innej kwoty niż expressis verbis wskazana w ustawie (tj. 2 mln zł).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane