statystyki

Zwolnienie z podatku dla służących w NATO wciąż niepewne

autor: Mariusz Szulc04.06.2019, 07:51; Aktualizacja: 04.06.2019, 07:51
Chodziło o żołnierza, który jako polski oficer łącznikowy służył w Centralnym Dowództwie Stanów Zjednoczonych. Wystąpił o stwierdzenie nadpłaty, uznając, że świadczenie, które otrzymywał, było zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 lit. a ustawy o PIT.

Chodziło o żołnierza, który jako polski oficer łącznikowy służył w Centralnym Dowództwie Stanów Zjednoczonych. Wystąpił o stwierdzenie nadpłaty, uznając, że świadczenie, które otrzymywał, było zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 lit. a ustawy o PIT.źródło: ShutterStock

Żołnierze i cywilni pracownicy wojska, którzy zostali oddelegowani do armii sojuszniczej, muszą jeszcze poczekać na odpowiedź, czy mają płacić PIT od otrzymanych z tego tytułu świadczeń.

Naczelny Sąd Administracyjny odmówił wczoraj wydania uchwały w tej sprawie. Postanowił, że odpowiedzi udzieli 8 lipca 2019 r. siedmiu sędziów NSA w wyroku, a nie w uchwale.

Świadczenia z tytułu oddelegowania

Spór toczy się od 2011 r., kiedy to wszedł w życie znowelizowany art. 21 ust. 1 pkt 83 lit. a ustawy o PIT. Zwalnia on z podatku świadczenia otrzymywane przez żołnierzy lub pracowników wojska, którzy pełnią służbę za granicą na podstawie odrębnych ustaw lub wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane