statystyki

Wynajem piwnicy mieszkańcom jest bez VAT

autor: Mariusz Szulc30.05.2019, 17:00
piwnica, budynek

Piwnice nie powinny być traktowane jako lokal użytkowy. Zasadniczo przynależą bowiem do nieruchomości mieszkalnej i służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, np. do przechowywania materiałów, przedmiotów, opału lub produktów żywnościowych użytkowników lokalu.źródło: ShutterStock

Spółdzielnia nie płaci podatku od opłat z tytułu najmu pomieszczeń piwnicznych na cele mieszkaniowe – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała spółdzielnia, która postępowała na odwrót i opłaty z tego tytułu powiększała o 23 proc. VAT. Co prawda piwnice służyły mieszkańcom do „składowania rzeczy związanych z mieszkaniem” i w grę mogłoby wchodzić zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT (przepis ten dotyczy m.in. opłat z tytułu najmu części nieruchomości na własny rachunek „wyłącznie na cele mieszkaniowe”).

Spółdzielnia uważała jednak, że powinna naliczać 23 proc. VAT, bo – jak podkreślała we wniosku o interpretację – cel wykorzystania piwnic nie został formalnie określony.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane