statystyki

Wynajem piwnicy mieszkańcom jest bez VAT

autor: Mariusz Szulc30.05.2019, 17:00
piwnica, budynek

Piwnice nie powinny być traktowane jako lokal użytkowy. Zasadniczo przynależą bowiem do nieruchomości mieszkalnej i służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, np. do przechowywania materiałów, przedmiotów, opału lub produktów żywnościowych użytkowników lokalu.źródło: ShutterStock

Spółdzielnia nie płaci podatku od opłat z tytułu najmu pomieszczeń piwnicznych na cele mieszkaniowe – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadała spółdzielnia, która postępowała na odwrót i opłaty z tego tytułu powiększała o 23 proc. VAT. Co prawda piwnice służyły mieszkańcom do „składowania rzeczy związanych z mieszkaniem” i w grę mogłoby wchodzić zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT (przepis ten dotyczy m.in. opłat z tytułu najmu części nieruchomości na własny rachunek „wyłącznie na cele mieszkaniowe”).

Spółdzielnia uważała jednak, że powinna naliczać 23 proc. VAT, bo – jak podkreślała we wniosku o interpretację – cel wykorzystania piwnic nie został formalnie określony.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane