statystyki

Mniej pułapek w e-sprawozdaniach

autor: Agnieszka Pokojska27.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 27.05.2019, 09:07
Po zmianach nie wszystkie podmioty będą musiały sporządzać noty podatkowe (która jest częścią informacji dodatkowej do rocznego sprawozdania, w której wykazywane są dane podatkowe).

Po zmianach nie wszystkie podmioty będą musiały sporządzać noty podatkowe (która jest częścią informacji dodatkowej do rocznego sprawozdania, w której wykazywane są dane podatkowe).źródło: ShutterStock

Sprawozdania finansowe od 1 września 2019 r. będą tworzone według poprawionych struktur logicznych, tj. w wersji 1-2

Drobną, chociaż ważną zmianą jest wprowadzenie podziału pola „Numer we właściwym rejestrze sądowym albo ewidencji”. Zamiast niego pojawią się dwa nowe pola: „Identyfikator podatkowy NIP” oraz „Numer KRS. Pole obowiązkowe dla jednostek wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego.”

Wyjście z patowej sytuacji

Doktor Agnieszka Baklarz, biegły rewident, członek zarządu w A. Bombik Kancelaria Biegłego Rewidenta sp. z o.o., przypomina, że przy sporządzaniu sprawozdań za 2018 r. pole to sprawiało dużo problemów. Elektroniczne systemy Krajowego Rejestru Sądowego nie przyjmują bowiem sprawozdań finansowych, jeżeli w polach określających „numer w rejestrze” podany został NIP. Mimo że przewidziano dwie możliwości (NIP albo KRS), to w praktyce trzeba wpisać numer KRS. Problem jest tym większy, że niektóre programy księgowe automatycznie wpisują NIP. Tymczasem podanie jego powoduje, że sprawozdania nie można złożyć do rejestru sądowego. Spółka jest natomiast w patowej sytuacji, bo w zasadzie nie może poprawić numeru w zatwierdzonym już sprawozdaniu. Po sprowadzeniu dwóch pól nie będzie już tego problemu.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane