Zafiskalizowanych zostało już ponad 2,2 tys. kas online, czyli urządzeń, które umożliwiają przesyłanie w czasie rzeczywistym danych o transakcjach do Centralnego Repozytorium KAS – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.
To skutek obowiązującej od 1 maja br. nowelizacji z 5 marca 2019 r. ustawy o VAT oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz.U. poz. 675).
Można więc już używać takich kas, mimo że pierwsi przedsiębiorcy będą mieli obowiązek ich stosowania dopiero od 1 stycznia 2020 r.
Reklama
(stacje benzynowe i mechanicy). Z ulgi na zakup kas (90 proc. ceny zakupu bez VAT, nie więcej niż 700 zł) skorzystają jednak dopiero wtedy, gdy obejmie ich obowiązek wymiany (czyli nie wcześniej niż 1 stycznia 2020 r.). Ulga nie jest bowiem przewidziana dla podatników, którzy dobrowolnie wymienią urządzenia na nowe kasy online.
Na razie zakup kasy online najbardziej opłaca się przedsiębiorcom, którzy po raz pierwszy rozpoczynają ewidencję sprzedaży za pomocą kas. Od 1 maja br. bowiem ulga na zakup kasy obowiązuje już tylko na urządzenia online.
Homologacja na tradycyjne urządzenia będą wygasać stopniowo, a takie kasy przestaną być produkowane i tym samym dostępne w sprzedaży.