statystyki

Podatek od galerii handlowych może maleć

autor: Patrycja Dudek27.05.2019, 07:09; Aktualizacja: 27.05.2019, 07:19
Teraz korzystne dla podatników stanowisko potwierdził inny skład orzekający.

Teraz korzystne dla podatników stanowisko potwierdził inny skład orzekający.źródło: ShutterStock

Wartość, od której liczy się daninę, zmniejsza się co miesiąc o dokonane odpisy amortyzacyjne – potwierdził po raz kolejny WSA w Warszawie.

Precedensowy wyrok w tej kwestii zapadł 17 kwietnia 2019 r. (sygn. akt III SA/Wa 1905/18). Już wtedy warszawski sąd orzekł, że podstawą opodatkowania w podatku minimalnym jest wyłącznie niezamortyzowana wartość początkowa środka trwałego. Pisaliśmy o tym w artykule „Precedensowy wyrok WSA: Podatek od przychodów z budynków można obniżać” (DGP nr 89/2019).

Teraz korzystne dla podatników stanowisko potwierdził inny skład orzekający.

Oba wyroki dotyczą wprawdzie stanu prawnego obowiązującego w 2018 r., ale rozstrzygnięcia te powinny mieć zastosowanie również dzisiaj. Nowelizacja przepisów o podatku minimalnym, która weszła w życie od 1 stycznia 2019 r. (dziś zwany jest on „podatkiem od przychodów z budynków”), nie dotyczyła bowiem konstrukcji podstawy opodatkowania. Z przepisów wynikało i nadal wynika, że podstawę opodatkowania ustala się „na pierwszy dzień każdego miesiąca” (art. 24b ust. 3 ustawy o CIT).


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane