Jak potraktować w CIT przychody ze sprzedaży praw autorskich wytworzonych we własnym zakresie

autor: Aneta Szwęch18.05.2019, 14:00
Od 2019 r. sytuacja podatników uzyskujących przychody ze sprzedaży autorskich praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie jest już jednoznaczna i to nie tylko za sprawą jednolitych interpretacji w tym zakresie.

Od 2019 r. sytuacja podatników uzyskujących przychody ze sprzedaży autorskich praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie jest już jednoznaczna i to nie tylko za sprawą jednolitych interpretacji w tym zakresie.źródło: ShutterStock

Spółka kapitałowa jest przedsiębiorcą działającym w branży IT, którego głównym obszarem działalności jest tworzenie oprogramowania. Prawa autorskie do stworzonego przez pracowników oprogramowania (utworów) z mocy prawa nabywa spółka. Czy sprzedaż autorskich praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie (przez pracowników) stanowi przychód z zysków kapitałowych?

Od 1 stycznia 2018 r. do ustawy o CIT wprowadzono podział przychodów na przychody z zysków kapitałowych i pozostałe przychody z innych źródeł. Podział ten skutkuje koniecznością wyodrębnienia kosztów i przyporządkowania ich do przychodów z danego źródła. W rezultacie podatnicy CIT z ogółu przychodów i kosztów ich uzyskania wyodrębniają przychody z zysków kapitałowych wraz z kosztami ich uzyskania. Od początku wejścia w życie tych przepisów kwalifikacja poszczególnych zdarzeń gospodarczych do odpowiedniego źródła przychodów budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych. Dotyczą one m.in. przychodów ze sprzedaży autorskich praw majątkowych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, w jego pierwotnym brzmieniu obowiązującym do końca 2018 r., za przychody z zysków kapitałowych uznano przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4–7 ustawy o CIT, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych. Odesłanie do art. 16b ust. 1 pkt 4–7 ustawy o CIT spowodowało, że kwalifikacja ta objęła wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania takie jak:

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje, prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej, wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).Takie brzmienie przepisów rodziło wątpliwości związane z ustaleniem, czy do przychodów z zysków kapitałowych należy zaliczać tylko przychody ze sprzedaży nabytych praw majątkowych czy również z tych wytworzonych przez podatnika we własnym zakresie.

Rozbieżne interpretacje


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane