Odliczenie VAT. Prewspółczynnik obowiązywał nawet wtedy, gdy go nie było w ustawie

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski09.05.2019, 07:32; Aktualizacja: 09.05.2019, 07:32
Sprawa trafiła na wokandę wrocławskiego WSA, który zadał pytanie prejudycjalne unijnemu trybunałowi.

Sprawa trafiła na wokandę wrocławskiego WSA, który zadał pytanie prejudycjalne unijnemu trybunałowi.źródło: ShutterStock

Gminy i ich związki nie mogły przed 2016 r. odliczać pełnego VAT, a jedynie jego część, stosując prewspółczynnik. Bez znaczenia jest to, że do ustawy o VAT zasady jego obliczania wprowadzono później.

Tak uznał wczoraj Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. C-566/17) w sprawie Związku Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach. TSUE podtrzymał tym samym stanowisko zawarte w poprzedzającej go opinii rzeczniczki generalnej Eleanor Sharpston. Wyrok może mieć znaczenie nie tylko dla gmin i ich związków, lecz także dla innych podmiotów publicznych wykonujących działalność mieszaną, tj. gospodarczą i niegospodarczą (publiczną). Przykładowo będą to stowarzyszenia, fundacje, muzea, jednostki kultury, uczelnie, publiczne radio czy telewizja. Jeśli przed 2016 r. odliczały one cały VAT od wydatków wykorzystywanych do działalności mieszanej, to organy podatkowe mogą zażądać od nich zwrotu części podatku. W grę wchodzi jednak tylko zwrot za lata 2014–2015 (za wcześniejsze okresy już się przedawnił).

Od kiedy częściowe odliczenie

Prewspółczynnik w polskiej ustawie o VAT pojawił się dopiero z początkiem 2016 r. Wówczas minister finansów uregulował też metody jego ustalania w rozporządzeniu. Prewspółczynnik służy obliczaniu tego, jaka część wydatku posłużyła do działalności opodatkowanej (gospodarczej), a jaka do działalności nieopodatkowanej. Odliczyć można jedynie tę część VAT, która miała związek z tą pierwszą. Spór sprowadzał się do tego, czy obowiązek stosowania prewspółczynnika ciążył na gminach i związkach również przed 2016 rokiem.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane