statystyki

Ministerstwo Finansów: Za JPK_WB nie trzeba płacić

autor: Mariusz Szulc18.04.2019, 07:31; Aktualizacja: 18.04.2019, 07:31
Okazuje się, że przekazywanie JPK_WB (przez podatników posiadających konto w polskim banku) ma nie tylko zalety, ale również wady.

Okazuje się, że przekazywanie JPK_WB (przez podatników posiadających konto w polskim banku) ma nie tylko zalety, ale również wady.źródło: ShutterStock

Jeżeli bank nie może wygenerować wyciągów bankowych klienta w formacie jednolitego pliku kontrolnego albo żąda za to pieniędzy, to fiskus zadowoli się dokumentem papierowym.

Tak wynika z broszury informacyjnej opublikowanej na stronach Ministerstwa Finansów. Dotyczy ona jednej ze struktur JPK na żądanie – odnoszącej się do wyciągów bankowych (JPK_WB).

Dzięki temu Krajowa Administracja Skarbowa może otrzymać dokładne odwzorowanie operacji i sald na rachunkach firmowych podatników (m.in. informacje o IBAN, kwotach, datach i opisach transakcji itp.).

W praktyce jednak wygląda to tak, że gdy urzędnicy zażądają od podatnika wyciągów, to na jego prośbę powinien je wygenerować sam bank. Co więcej, przedsiębiorca może w ogóle upoważnić bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową do kontaktów ze skarbówką w tym zakresie czy do przekazywania jego wyciągów bankowych w formacie JPK_WB.

Jak przypomniało MF w broszurze, JPK_WB dotyczy tylko podatników posiadających konto w polskim banku. Pozostali przedsiębiorcy przekazują na żądanie KAS wyciągi bankowe zawierające wymagane dane w jakimkolwiek innym dopuszczalnym formacie, np. pdf.

Nie za darmo


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane