statystyki

Ministerstwo Finansów: Za JPK_WB nie trzeba płacić

autor: Mariusz Szulc18.04.2019, 07:31; Aktualizacja: 18.04.2019, 07:31
Okazuje się, że przekazywanie JPK_WB (przez podatników posiadających konto w polskim banku) ma nie tylko zalety, ale również wady.

Okazuje się, że przekazywanie JPK_WB (przez podatników posiadających konto w polskim banku) ma nie tylko zalety, ale również wady.źródło: ShutterStock

Jeżeli bank nie może wygenerować wyciągów bankowych klienta w formacie jednolitego pliku kontrolnego albo żąda za to pieniędzy, to fiskus zadowoli się dokumentem papierowym.

Tak wynika z broszury informacyjnej opublikowanej na stronach Ministerstwa Finansów. Dotyczy ona jednej ze struktur JPK na żądanie – odnoszącej się do wyciągów bankowych (JPK_WB).

Dzięki temu Krajowa Administracja Skarbowa może otrzymać dokładne odwzorowanie operacji i sald na rachunkach firmowych podatników (m.in. informacje o IBAN, kwotach, datach i opisach transakcji itp.).

W praktyce jednak wygląda to tak, że gdy urzędnicy zażądają od podatnika wyciągów, to na jego prośbę powinien je wygenerować sam bank. Co więcej, przedsiębiorca może w ogóle upoważnić bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową do kontaktów ze skarbówką w tym zakresie czy do przekazywania jego wyciągów bankowych w formacie JPK_WB.

Jak przypomniało MF w broszurze, JPK_WB dotyczy tylko podatników posiadających konto w polskim banku. Pozostali przedsiębiorcy przekazują na żądanie KAS wyciągi bankowe zawierające wymagane dane w jakimkolwiek innym dopuszczalnym formacie, np. pdf.

Nie za darmo


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane