statystyki

SN: Stan dłużnika ocenia się na dzień skargi pauliańskiej

autor: Michał Culepa09.04.2019, 09:54; Aktualizacja: 09.04.2019, 09:55
Sąd Najwyższy

Gdy wierzyciel żąda uznania darowizny za bezskuteczną, stan majątkowy dłużnika ocenia się według daty zaskarżenia darowizny do sądu, a nie na dzień jej wykonania – orzekł Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Gdy wierzyciel żąda uznania darowizny za bezskuteczną, stan majątkowy dłużnika ocenia się według daty zaskarżenia darowizny do sądu, a nie na dzień jej wykonania – orzekł Sąd Najwyższy.

Chodziło o małżeństwo prowadzące wspólnie działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Do jej majątku należała m.in. nieruchomość, na której znajdował się dom i budynki gospodarcze. Nieruchomość ta była kupiona jeszcze przez rodziców mężczyzny, przy czym jego ojciec wskazał, że docelowo nieruchomość ta ma zostać przekazana na własność wnukom – wówczas jeszcze małoletnim.

Ostatecznie małżonkowie przekazali ją w darowiźnie swoim dwóm synom na podstawie zawartych w lipcu 2008 r. aktów notarialnych.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • nie wiem(2019-04-09 10:29) Zgłoś naruszenie 42

    Czyli jak dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzyciela, to potem uzyska ochronę prawną, jeżeli na dzień wniesienia pozwu, jego sytuacja majątkowa jest już dobra? hmm..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane